Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Confiscarea „Moldova Mare”: Victoria Furtună acuză autoritățile de nepăsare și aplicarea unor standarde duble
    AUTORITĂȚI

    Confiscarea „Moldova Mare”: Victoria Furtună acuză autoritățile de nepăsare și aplicarea unor standarde duble

    22 iulie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Victoria Furtună, președintele Partidului Politic „Moldova Mare”, a criticat vehement ceea ce ea numește „prețul adevărat al democrației europene și al libertăților”, în contextul confiscării cărții sale, „Moldova Mare”. Furtună a acuzat autoritățile și instituțiile internaționale de un „dublu standard” în aplicarea principiilor democratice.

    Într-o declarație recentă, Furtună a afirmat că, în timp ce drepturile omului și libertatea de exprimare ar trebui să fie protejate, cazul său ar demonstra o „nepăsare totală”. Ea a susținut că volumul „Moldova Mare”, descris ca un album despre tradițiile naționale, a fost confiscat „în baza unor acte false”. Furtună a menționat că a prezentat toate probele și sesizările relevante către procuratură, poliție, Avocatul Poporului și instituții internaționale, dar a întâmpinat „liniște totală”.

    Contrastând această situație, liderul Partidului „Moldova Mare” a subliniat că, atunci când este vorba de a-i apăra pe „ai lor” sau de a elimina „pe cei incomozi”, reacțiile sunt „instantanee”, manifestate prin „sancțiuni, declarații zgomotoase și discursuri grandioase despre democrație”.

    Victoria Furtună a îndemnat publicul să rețină aceste aspecte de fiecare dată când se va vorbi despre „alegerea europeană” promovată de Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS). Ea a susținut că aceasta „nu este o opțiune în favoarea cetățenilor, ci în favoarea dublului standard”.

    În încheiere, Furtună a declarat că „Cartea „Moldova Mare”, un album despre tradițiile noastre, le provoacă mai multă teamă decât corupția și criminalitatea”, considerând acest lucru o dovadă a „adevăratei lor fețe”.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDe ce a primit primarul Chișinăului interdicție pe teritoriul României. Explicațiile șefei diplomației, Oana Țoiu
    Next Article Japonia vrea să construiască primul nou reactor nuclear

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ucraina și NATO: Expertul Mihai Isac consideră aderarea o misiune imposibilă”

    9 decembrie 2025

    Trump îl acuză pe Zelenski că nu a citit ultima versiune a planului de pace pentru Ucraina

    9 decembrie 2025

    Eugenia Ceban acuză: Dan Perciun s‑a lăudat cu un internat la care nu a contribuit cu nimic”

    9 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Ucraina și NATO: Expertul Mihai Isac consideră aderarea o misiune imposibilă”

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Trump îl acuză pe Zelenski că nu a citit ultima versiune a planului de pace pentru Ucraina

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Eugenia Ceban acuză: Dan Perciun s‑a lăudat cu un internat la care nu a contribuit cu nimic”

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Expert: Planul de pace pentru Ucraina – un program comun al Rusiei și SUA, nu o soluţie neutră

    9 decembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldova modernizează energia: Progrese pe fondul piețelor externe instabile

    9 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.