Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Compania care le aparține părinților lui Dumitru Alaiba (PAS), favorită la o licitație publică de 27 milioane de lei
    POLITICĂ

    Compania care le aparține părinților lui Dumitru Alaiba (PAS), favorită la o licitație publică de 27 milioane de lei

    13 aprilie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Compania URALIS, care îi aparține părinților deputatului PAS, Dumitru Alaiba, este printre favoriți la o licitație publică de aproape 27 de milioane de lei. La mijloc de martie, Agenția de Dezvoltare Regională Nord (ADR Nord) a anunțat un tender pentru construcția apeductului magistral de la satul Voloave spre localitățile Volovița, tabăra de odihnă „La Dumbrava”, satul Alexandru cel Bun, Vasilcău, Racovăț, Slobozia-Cremene din raionul Soroca. Lucrările presupun și construcția rezervorului de apă sau instalarea turnului de apă la marginea satului. Valoarea estimativă a contractului este de 26 930 880 de lei.

    La această licitație s-au înscris zece companii, dar primele două, care au cea mai ieftină ofertă, au fost scoase din cursă. Canalu de Telegram Bazar politic scrie că în scurt timp vor fi desclificate și ale două companii, iar „învingător al concursului urmează să fie desemnată compania URALIS SRL, care aparține mamei deputatului PAS, Dumitru Alaiba”.

     

    De precizat că spre deosebire de ceilalți participanți la licitație, compania familiei Alaiba a venit cu o ofertă, care este cea mai aproape de suma propusă de organizatorul tenderului ADR Nord – 26 838 867,61 de lei.

    Compania URALIS este înregistrată pe strada Armenească din Chișinău, acolo unde își au sediu și alte firme ale deputatului PAS, Dumitru Alaiba.

     

    Anterior, compania URALIS a fost implicată într-un scandal imens, soldat cu dosar penal. În 2018, procurorii au scos la iveală faptul că Anatolie Alaiba a pus la cale o schemă de delapidare a mijloacelor bănești dintr-un proiect, care urma să fie realizat în satul Chioselia Rusă raionul Comrat, în valoare de 7,23 milioane lei. Mai exact, compania URALIS SRL, pentru efectuarea lucrărilor achitate din bugetul de stat, a luat în arendă de la proprietarul său, Anatolie Alaiba, două tractoare. Taxa pentru chirie, stabilită de companie, a fost de 1500 lei pentru o zi. Contabilul URALIS SRL, care este Larisa Alaiba, mama deputatului PAS, a calculat că soțul său trebuie să primească în total 1 222 870 lei, în numerar fiind transferați 1 100 583 lei. Presa a scris că în total, în urma acestei scheme, directorul URALIS SRL, Anatolie Alaiba, a sustras mijloace financiare din Fondul Ecologic în sumă totală de 1 780 958,64 lei și s-a eschivat de la plata impozitelor în Bugetul de Stat în sumă de 218 725,57 lei.

    Dosarul URALIS SRL a fost transmis în judecată, dar finalitatea acestuia nu se cunoaște, cert este că familia Alaiba își continuă activitatea. Potrivit informațiilor, în 2019, URALIS SRL a înregistrat venit din vânzări de 11,13 milioane lei și un profit de 1,3 milioane lei.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePetru Burduja cere ca proiectul BCS cu privire la introducerea cotei zero la venitul reinvestit să fie inclus din numele comisiei economie pe ordinea de zi a Parlamentului
    Next Article LIVE// Prezentarea de către Intellect Group a cercetării socio-politice 2022

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Instituțiile statului trebuie să intervină la timp”: reacția MAN după tragedia de la Măgdăcești

    4 septembrie 2026

    Serghei Ivanov pune sub semnul întrebării modul de implementare a legii privind utilajele agricole

    4 septembrie 2026

    Deputată MAN: „Pentru Centrul Patriot și majorarea statelor de personal bani s-au găsit. Pentru profesori — nu”

    4 septembrie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    „Instituțiile statului trebuie să intervină la timp”: reacția MAN după tragedia de la Măgdăcești

    4 septembrie 2026

    …

    POLITICĂ

    Serghei Ivanov pune sub semnul întrebării modul de implementare a legii privind utilajele agricole

    4 septembrie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputată MAN: „Pentru Centrul Patriot și majorarea statelor de personal bani s-au găsit. Pentru profesori — nu”

    4 septembrie 2026

    …

    POLITICĂ

    Guvernul propune majorarea deficitului bugetar cu miliarde de lei. Pe ce vor fi cheltuiți banii

    4 septembrie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    110 milioane de lei pentru modernizarea Spitalului „Sfânta Treime” în ultimii șase ani

    4 septembrie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}