Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Comisia Pre-Vetting a anunțat ultimele decizii privind evaluarea candidaților non-judecători la CSM
    POLITICĂ

    Comisia Pre-Vetting a anunțat ultimele decizii privind evaluarea candidaților non-judecători la CSM

    25 august 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Comisia Pre-Vetting a anunțat astăzi că a finalizat evaluarea celui de-al doilea grup de candidați non-judecători înaintați de Parlament la funcția de membru în Consiliul Superior la Magistraturii (CSM). Astfel, din cei nouă candidați incluși în lista transmisă de Comisia parlamentară juridică, numiri și imunități, opt au fost evaluați, iar unul s-a retras din concurs, comunică MOLDPRES.

    Potrivit sursei citate, candidatul Leonid Chirtoacă întrunește criteriile de integritate și promovează evaluarea. Candidatul Nicolae Agachi nu întrunește criteriile de integritate și respectiv, nu promovează evaluarea.

    Prin urmare, cei doi candidați urmează să notifice Comisia dacă acceptă sau se opun publicării deciziilor, în 48 de ore. În lipsa notificării, deciziile vor fi plasate pe pagina web a Comisiei.

    Conform sursei citate, din cei nouă candidați cu experiență profesională în domeniul dreptului sau în alt domeniu relevant, incluși în lista transmisă Comisiei de către Comisia parlamentară juridică, numiri și imunități, pe 5 mai 2023, opt au trecut prin procesul complet de evaluare a integrității pentru a putea deveni eligibili pentru o funcție de membru în CSM, iar unul s-a retras din concurs, nepromovând evaluarea. Urmare a verificărilor celor opt candidați rămași în concurs, șase au promovat evaluarea, iar doi candidați nu au promovat evaluarea și nu corespund criteriilor de integritate financiară și etică.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCEC și CA au discutat cu reprezentanții instituțiilor de presă despre aplicarea legislației electorale în reflectarea alegerilor
    Next Article SUA: Nu există niciun indiciu că o rachetă sol-aer a doborât avionul în care se afla Prigojin 

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Mark Tkaciuk refuză să-și depună mandatul după ieșirea Congresului Civic din fracțiunea „Alternativa”

    20 aprilie 2026

    Igor Dodon l-a felicitat pe Rumen Radev după victoria la alegerile parlamentare din Bulgaria

    20 aprilie 2026

    Șeful poliției de patrulare din Kiev a demisionat după un atac armat soldat cu șase morți

    20 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    UE introduce portofelul digital de identitate: cetățenii vor putea accesa servicii și documente direct de pe telefon

    20 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Vasile Plevan revine în fața Comisiei: audiere în ședință închisă pe 22 aprilie

    20 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    SUA trimit delegație în Pakistan pentru relansarea negocierilor cu Iranul, pe fondul tensiunilor din Strâmtoarea Ormuz

    20 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mark Tkaciuk refuză să-și depună mandatul după ieșirea Congresului Civic din fracțiunea „Alternativa”

    20 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Dodon l-a felicitat pe Rumen Radev după victoria la alegerile parlamentare din Bulgaria

    20 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.