Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Comisia pentru Situații Excepționale a stabilit că tariful la gaz trebuie modificat odată cu schimbarea prețului de achiziție a gazului natural
    AUTORITĂȚI

    Comisia pentru Situații Excepționale a stabilit că tariful la gaz trebuie modificat odată cu schimbarea prețului de achiziție a gazului natural

    7 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Compania ”Moldovagaz” a fost obligată de Comisia pentru Situații Excepționale să solicite revizuirea tarifului pentru consumatori în cazul schimbării prețului de achiziție a gazului. Prevederea se conține în ultima decizie a Comisiei pentru Situații Excepționale.

    ”SA ”Moldovagaz” va informa periodic secretariatul Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova despre schimbarea prețului de achiziție a gazului natural și va solicita revizuirea tarifului în cazul diferenței de preț”, se menționează în document.
    Prin decizia sa Comisia a interzis întreprinderilor prestatoare de servicii publice să sisteze, prin deconectarea locurilor de consum, furnizarea serviciilor și să aplice penalități în cazul neachitării în termen de către consumatorii casnici a facturilor pentru energia electrică, energia termică, gazele naturale, cu excepția situațiilor în care deconectarea are drept scop evitarea punerii în pericol a vieții și sănătății oamenilor sau prejudicierea proprietății.
    Republica Moldova cumpăra, în martie, gazul rusesc la prețul de 547,26 de dolari pentru mia de metri cubi, față de 560 în februarie și 647 – în ianuarie.
    Săptămâna trecută, premierul Natalia Gavrilița a declarat că evoluția prețului pentru lunile următoare va depinde inclusiv de evoluțiile de pe piețele internaționale. Astăzi, 07 martie, prețul gazului pe piața europeană s-a ridicat la 3700 de dolari pentru mia de metri cubi.
    Amintim, la 28 ianuarie, ANRE a decis majorarea tarifului la gazul natural livrat consumatorilor finali de la 11,08 lei până la 15,18 lei. Noul tarif a fost aplicat retroactiv din 01 ianuarie.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDelegația rusă și ucraineană se întâlnesc azi la ora 16.00
    Next Article O rută de evacuare din Mariupol era „minată”, afirmă Crucea Roșie

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Drochia primește echipamente moderne pentru intervenții rapide în caz de furtuni și inundații

    26 noiembrie 2025

    Deputat din Găgăuzia: Autonomia există doar dacă puterea este aleasă, nu impusă

    26 noiembrie 2025

    Primarul Ceban: Recultivarea și stația de transfer din Ciocana progresează cu ritm accelerat

    26 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Trump anunță că planul de pace pentru Ucraina a fost perfecționat

    26 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    MAI: Munițiile retrase la vamă ar putea face parte dintr-o provocare pentru a discredita Moldova

    26 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ambasadorul american și reprezentantul Moldovei explorează perspective pentru securitatea și neutralitatea țării

    26 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Drochia primește echipamente moderne pentru intervenții rapide în caz de furtuni și inundații

    26 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ministrul Energiei explică majorările nejustificate din facturile la gaze

    26 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.