Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Comisia pentru decernarea Premiului Național a desemnat câștigătorii ediției 2022
    AUTORITĂȚI

    Comisia pentru decernarea Premiului Național a desemnat câștigătorii ediției 2022

    13 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Comisia pentru decernarea Premiului Național, prezidată de prim-ministra Natalia Gavrilița,  s-a convocat în ședință de lucru pentru a desemna câștigătorii din acest an. În total, au fost examinate 38 de dosare ale candidaților din diverse domenii: muzică, cinematografie, publicistică, sport, medicină, științe, istorie ș.a.

    Premianții au fost selectați prin vot secret de către membrii comisiei, iar numele acestora va fi anunțat în cadrul următoarei ședințe a Cabinetului de miniștri.

    „Este absolut firesc ca Guvernul să contribuie la educarea spiritului de mândrie și patriotism prin onorarea personalităților marcante ale Republicii Moldova. Or, trecem printr-o perioadă dificilă și avem nevoie nu doar de apreciere verbală, dar și de susținere practică și financiară a domeniilor relevante”, a declarat prim-ministra Natalia Gavrilița.

    În fiecare an, Guvernul oferă până la 10 Premii Naționale pentru realizări remarcabile care au contribuit la dezvoltarea științei, tehnologiilor, culturii, artei și sportului. Și în acest an, câștigătorii Premiului Național vor primi diploma Guvernului și o recompensă financiară semnificativă.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleKremlinul îi amenință cu închisoarea pe politicienii care îi cer demisia lui Putin
    Next Article Natalia Gavrilița a avut o întrevedere cu membrii AmCham de la București

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    MAN avertizează că reforma Ministerului Educației poate afecta elevii, profesorii și copiii vulnerabili

    29 mai 2026

    CEC: Astăzi este ultima zi de agitație electorală înainte de turul doi al alegerilor locale

    29 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul își pierde mandatul de bașcan al Găgăuziei după menținerea condamnării de 7 ani la Curtea de Apel

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ungaria refuză în continuare trimiterea de arme Ucrainei și condiționează sprijinul pentru aderarea la UE

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.