Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Comisia Electorală Centrală a Moldovei, observator la alegerile prezidențiale din Azerbaidjan
    POLITICĂ

    Comisia Electorală Centrală a Moldovei, observator la alegerile prezidențiale din Azerbaidjan

    25 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    O delegație a Comisiei Electorale Centrale a Republicii Moldova va observa alegerile prezidențiale anticipate care vor avea loc în Azerbaidjan pe 7 februarie.

    Delegația va fi condusă de președintele Comisiei Electorale Centrale a Moldovei, Angelica Caraman. Misiunea de observare va publica un raport la finalizarea procesului de vot, scrie Trend.az.

    Azerbaidjanul a decis să se retragă din Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE) în urma neînțelegerilor privind monitorizarea alegerilor și prezența delegației azere la APCE. Ruptura s-a produs după refuzul Azerbaidjanului de a accepta o misiune de monitorizare a alegerilor și procesului pre-electoral, contrar regulamentului APCE.

    APCE a respins validarea mandatului delegației azere, iar Azerbaidjanul a anunțat că părăsește APCE fără a aștepta o decizie. Rezoluția adoptată menționează că Azerbaidjanul nu și-a îndeplinit obligațiile fundamentale, exprimând preocupări serioase cu privire la capacitatea țării de a organiza alegeri libere, echilibrul puterii, slăbiciunea parlamentului, independența justiției și respectul pentru Drepturile Omului.

    Azerbaidjanul acuză APCE de ineficiență în soluționarea problemei Karabahului și de neglijarea flagrantă a drepturilor refugiaților azeri și a persoanelor strămutate intern, subliniind lipsa de acțiune împotriva Armeniei, considerată stat agresor.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDelegația din R. Moldova discută cu reprezentanții Comisiei de la Veneția despre degradarea democrației
    Next Article Dorin Recean la Budapesta: Vizită de lucru pentru consolidarea relațiilor bilaterale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alain Orsoni, fostul președinte al clubului francez Ajaccio, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale

    13 ianuarie 2026

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Partidul Nostru demontează manipulările ANRE: Trebuia să reducă tariful la gaz în luna noiembrie sau cel târziu în decembrie!

    28 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    A fost aprobat sistemul „e-Arhiva” pentru digitalizarea documentelor publice.

    28 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Vlad Filat cere demisia guvernării: „Republica Moldova este paralizată și condusă pe pilot automat”

    28 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Un vicepremier indian a murit într-un accident aviatic

    28 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Guvernul extinde dreptul la prestații sociale pentru antreprenorii independenți

    28 ianuarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.