Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Comentariul Ministerului de Externe referitor la acuzațiile Rusiei către R. Moldova
    AUTORITĂȚI

    Comentariul Ministerului de Externe referitor la acuzațiile Rusiei către R. Moldova

    22 iulie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul de Externe respinge acuzațiile Moscovei precum că R. Moldova împiedică pacificatorii ruși să ajungă în regiunea transnistreană. Într-un comunicat, instituția a declarat că nu a fost permisă intrarea ofițerilor așa-numitului Grup Operativ al Trupelor Ruse, staționat ilegal în stânga Nistrului.

    ”Rotația militarilor în cadrul contingentului rus de pacificatori se desfășoară în conformitate cu un mecanism instituit cu scopul evitării riscurilor și asigurării unei circulații coordonate a personalului contingentului. Țara noastră respinge acuzațiile lansate, cu mențiunea explicită că în cazurile de neautorizare a intrării anumitor militari ruși au fost legate de necorespundere cu criteriile stabilite în mecanism. Astfel, nu a fost permisă intrarea ofițerilor așa-numitului Grup Operativ al Trupelor Ruse, formațiune care se află ilegal pe teritoriul țării noastre și care încalcă statutul de neutralitate” a scris MAEIE într-un comunicat.

    În acest context, Ministerul de Externe a cerut încă o dată reluarea necondiționată a procesului de retragere a trupelor ruse și depozitelor de muniții de pe teritoriul R. Moldova.

    Anterior, Tiraspolul s-a arătat îngrijorat de ”modernizarea accelerată a armatei moldovenești” și a cerut întărirea contingentului rus de pe Nistru.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCele mai importante proiecte de legi votate ieri în Parlament
    Next Article Maia Sandu, despre alertele cu bombă din Chișinău: „Sunt mesaje transmise din afara țării”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Mircea Surdu câștigă un proces împotriva Teleradio-Moldova: sancțiune disciplinară anulată

    16 martie 2026

    „Moldova Mare” despre criza carburanților: De ce la noi e mult mai scump decât la vecini?

    16 martie 2026

    România trimite echipamente speciale în Moldova pentru combaterea poluării râului Nistru

    13 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul, din detenție: Comitetul Executiv al Găgăuziei trebuie să apere competențele regiunii

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primarul Chișinăului a verificat Stația de Captare Vadul lui Vodă: calitatea apei este bună

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Rusia nu permite aliaților europeni să medieze pacea din Ucraina

    16 martie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Mircea Surdu câștigă un proces împotriva Teleradio-Moldova: sancțiune disciplinară anulată

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mitinguri paralele la Budapesta: Viktor Orbán și Péter Magyar își mobilizează susținătorii înaintea alegerilor

    16 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.