Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Colaborare internațională: IGSU și DEMA discută gestionarea situațiilor de urgență în Moldova
    AUTORITĂȚI

    Colaborare internațională: IGSU și DEMA discută gestionarea situațiilor de urgență în Moldova

    28 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    La data de 27 septembrie 2024, conducerea Inspectoratului General pentru Situații de Urgență a avut o întrevedere cu reprezentanții Agenției Daneze pentru Managementul Situațiilor de Urgență (DEMA).

    Întrunirea a avut loc în incinta sediului IGSU din municipiul Chișinău. Oficialii au discutat despre oportunitățile de colaborare între cele două instituții, în domeniul de gestionare a crizelor civile ca parte a viitorului program danez în Republica Moldova.

    Potrivit IGSU, în cadrul întrevederii au fost identificate domeniile de colaborare care ar putea fi dezvoltate ulterior, în care experiențele și capacitățile operaționale ale instituțiilor omologe pot fi puse în valoare. Astfel, instituțiile au discutat despre oportunitățile organizării pe viitor a instruirilor, exercițiilor și schimbului de experiență în domeniul combaterii incendiilor, căutare și salvare urbană, domeniul CBRN, dar și aspecte privind planificarea și dezvoltarea sistemului național de prevenire și gestionare a situațiilor de urgență. 

    De asemenea, au fost discutate posibilitățile de formare a instructorilor în domeniul gestionării strategice a crizelor, prin sesiuni de schimb de experiență și bune practici privind protecția civilă și gestionarea managementul situațiilor excepționale.

    Menționăm că,  în perioada 2015-2016, în cadrul Programului PPRD East-2 au fost instruiți 16 angajați IGSU cu suportul Colegiului Autorității Daneze pentru Situații de Urgență din Snekkersten. Mai mult în anul 2018, în cadrul Programului PPRD East-3, tot cu sprijinul omologilor din Danemarca au fost instruiți 4 angajați IGSU.

    Foto: IGSU

    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images
    gallery images

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleForum regional la Ungheni: Grosu subliniază importanța integrării europene pentru dezvoltarea localităților
    Next Article Tragedie în Pakistan: Șase morți după prăbușirea unui elicopter cu echipaj rusesc

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Letonia interzice importul de cărți, jocuri video și haine din Rusia și Belarus

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Bulgac: „57% dintre cetățeni își doresc alegeri parlamentare anticipate”

    24 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.