Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Codul de procedură penală va fi revizuit
    POLITICĂ

    Codul de procedură penală va fi revizuit

    18 februarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Codul de procedură penală, precum și Legea avocaturii vor fi revizuite. Subiectul a fost discutat astăzi într-o ședință organizată de Comisia parlamentară juridică, numiri și imunități, comunică MOLDPRES.

    La ședință au participat reprezentanți ai Ministerului Justiției, Procuraturii Generale și procuraturilor specializate, Uniunii Avocaților din Republica Moldova și Uniunii Executorilor Judecătorești, notează sursa citată.

    Această inițiativă a survenit în urma modificărilor recente ale Legii cu privire la avocatură și a angajamentului autorităților de a seta un nivel înalt de colaborare cu actorii din domeniul justiției în scopul perfecționării cadrului legislativ.

    În cursul discuțiilor, atât reprezentanții instituțiilor, cât și membrii comisiei parlamentare au accentuat deficiențele și lacunele legislative care, nemijlocit, constituie impedimente în obținerea finalității actului justiției.

    Totodată, ținând cont de faptul că Ministerul Justiției are planificat în planul de acțiuni pentru anul 2022 revizuirea Codului de procedură penală, precum și revizuirea unor prevederi din Legea avocaturii, s-a convenit asupra creării unui grup de lucru sub patronajul ministerului, care urmează să elaboreze în acest sens un bloc de modificări menite să îmbunătățească și fortifice cadrul legislativ aferent exercitării în deplinătate a garanțiilor profesionale ale profesiunilor juridice.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban: Trotuarele de pe strada A. Șciusev din Chișinău se repară în continuare. În unele locuri este decapat asfaltul
    Next Article Natalia Gavrilița: „Există premize favorabile pentru creșterea volumului exporturilor pe piața din Belarus”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reabilitare în centrul Capitalei: încep lucrările pe strada 31 August 1989

    22 mai 2026

    Ceban solicită deblocarea lucrărilor la caldarâm după trei ani de întârzieri

    22 mai 2026

    CNPM are o nouă conducere: Ana Groza, aleasă președintă în unanimitate

    22 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reabilitare în centrul Capitalei: încep lucrările pe strada 31 August 1989

    22 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Analiști: blocajele din Ormuz ar putea duce la creșteri puternice ale prețului gazelor în Europa

    22 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ceban solicită deblocarea lucrărilor la caldarâm după trei ani de întârzieri

    22 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Moldova devine tot mai dependentă de îngrășăminte importate din Rusia, arată o analiză

    22 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Deputatul MAN a abordat la Berlin provocările integrării europene a Republicii Moldova

    22 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.