Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » CNA raportează succes în lupta împotriva corupției: 19 cazuri penale și sechestru de bunuri de peste 3,2 milioane lei
    AUTORITĂȚI

    CNA raportează succes în lupta împotriva corupției: 19 cazuri penale și sechestru de bunuri de peste 3,2 milioane lei

    26 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Pe parcursul săptămânii trecute Centrul Național Anticorupție a desfășurat mai multe acțiuni în scopul combaterii corupției.

    Astfel, o vameșă a fost reținută pentru corupere pasivă, fiind bănuită că pretindea bani pentru grăbirea procesului de vămuire a automobilelor.

    Totodată, ofițerii CNA au desfășurat 10 percheziții în dosarul ”S.A. Mioara”, în urma cărora o persoană a fost reținută. 

    Săptămâna s-a încheiat cu efectuarea perchezițiilor într-un dosar de fraudare a achizițiilor publice, în care sunt vizate persoane din cadrul Regiei Transport Electric din Chișinău și agenți economici.

    La moment, o persoană este deținută în izolatorul Centrului, iar alte zece persoane, arestate în dosarele pornite de CNA, sunt plasate în penitenciare. În perioada de referință, ofițerii de urmărire penală au pornit 19 cauze penale pe fapte de corupție.

    Agenția de Recuperare a Bunurilor Infracționale (ARBI) a CNA a sechestrat bunuri în valoare de peste 3,2 milioane de lei, săptămâna trecută, în baza delegațiilor Direcției Generale Urmărire Penală a CNA și Procuraturii Anticorupție. Printre acestea se numără două încăperi locative și una nelocativă, indisponibilizate într-un caz de escrocherie, spălare de bani și trafic de influență. Totodată, 775 de mii de lei, în diferită valută, au fost preluate în administrare de Agenție.

    Pe domeniul de prevenire a corupției, Direcția legislație a finalizat și a remis autorilor 16 rapoarte de expertiză anticorupție, examinate săptămâna trecută. CNA notifică efectuarea a unei analize strategice și patru analize operaționale, eliberarea a 147 de caziere de integritate, recepționarea a 56 de apeluri la linia națională anticorupție și 1557 de materiale înregistrate în cancelaria Centrului.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDodon se întâlnește cu Patriarhul Kirill într-o vizită privată, evitând subiectul războiului din Ucraina
    Next Article Autoritățile moldovene își afirmă autoritatea asupra Transnistriei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Tofan, discuții cu partenerii internaționali: Guvernul promite reforme și transparență în gestionarea fondurilor externe

    3 august 2026

    Ceban: Stația de Captare este monitorizată permanent, iar autoritățile pregătesc planuri de rezervă

    3 august 2026

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Iranul respinge afirmațiile lui Trump: „Nu negociem cu Statele Unite în acest moment”

    3 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Tofan, discuții cu partenerii internaționali: Guvernul promite reforme și transparență în gestionarea fondurilor externe

    3 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Danemarca își consolidează armata: a intrat în vigoare noul serviciu militar obligatoriu

    3 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Guvernarea de la Chișinău, acuzată de presiuni asupra mediului de afaceri

    3 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Patriarhul Kiril susține că rugăciunile unui sfânt au contribuit la crearea armei nucleare ruse

    3 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.