Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Cît va costa pe moldoveni parada militară din 27 august
    AUTORITĂȚI

    Cît va costa pe moldoveni parada militară din 27 august

    17 august 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Peste două milioane de lei îi va costa pe moldoveni participarea Armatei Naționale la parada militară, care va fi organizată de Ziua Independenței în Chișinău. Anunțul a fost făcut, în această dimineață, de către reprezentanții Ministerului Apărării, în timpul repetițiilor care se desfășoară sub podul de pe șoseaua Hâncești.

    transmite Politics.MD

    „Cheltuielile pentru efectivul Armatei Naționale, implicat la paradă, sunt estimate la 2 milioane 350 mii de lei, bani alocați din bugetul Ministerului Apărării. Această sumă cuprinde următoarele cheltuieli: echiparea efectivului (coaserea, procurarea uniformelor, încălțămintei și alt echipament), procurarea carburanților lubrifianță, asigurarea cu apă potabilă pentru antrenamente”, au anunțat responsabilii instituției.

    La paradă vor participa 1 290 de militari, dintre care 800 sunt parte ai Armatei Naționale din garnizoanele Chișinău, Bălți, Cahul, iar alți 400 sunt de la MAI.

    Amintim că Maia Sandu a semnat decretul privind desfășurarea paradei militare cu prilejul sărbătoririi aniversării a 30-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleScheme “bune” pentru oameni „buni”! Un filmuleț despre casa de lux a premierului Gavrilița a devenit viral pe internet
    Next Article La 1 octombrie, pensiile și unele plăți sociale ar putea fi indexate cu 3,86%

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dodon la Tbilisi: discuții cu puterea și opoziția georgiană despre cooperare și relații parlamentare

    3 aprilie 2026

    Maia Sandu a discutat cu senatorul american Jack Reed despre securitate și integrarea europeană

    3 aprilie 2026

    SONDAJ// Transnistria spulberă stereotipurile, în timp ce Găgăuzia rămâne cel mai eurosceptic punct de pe hartă

    3 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Dodon la Tbilisi: discuții cu puterea și opoziția georgiană despre cooperare și relații parlamentare

    3 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Alegeri parlamentare anticipate în Serbia: Vucic anunță posibile date înainte de finalul lui 2026

    3 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Intervenții pe drumurile din Capitală: Primăria anunță mobilizare totală în teren

    3 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Maia Sandu a discutat cu senatorul american Jack Reed despre securitate și integrarea europeană

    3 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Dezvăluire explozivă: relația unui ministru italian ajunge sub lupa opoziției

    3 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.