Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Cipru și Grecia colaborează pentru a realiza cel mai lung cablu subacvatic din lume
    GEOPOLITICA

    Cipru și Grecia colaborează pentru a realiza cel mai lung cablu subacvatic din lume

    23 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Grecia și Cipru au semnat un memorandum de înțelegere pentru a continua proiectul de construcție a unui cablu electric submarin care leagă Europa continentală de Estul Mediteranei, au declarat sâmbătă ministerele energiei din cele două țări.

    Cablul Great Sea Interconnector (GSI) va lega rețelele de transport de electricitate din Europa de Cipru, într-un proiect care va costa 1,9 miliarde de euro și se va extinde ulterior până în Israel.

    La finalizare, promotorii proiectului spun că ar fi „cel mai lung” astfel de cablu de înaltă tensiune din lume, de la 1.240 km și, de asemenea, situat la cea mai mare adâncime, la 3.000 de metri.

    Pe baza memorandumului de înțelegere semnat vineri seara, lucrările la proiect se vor relua în zilele următoare, au declarat sâmbătă cele două ministere.

    Cipru are rezerve dovedite de gaze, dar nu au fost exploatate. Insula se bazează în continuare pe păcură grea pentru a genera electricitate, cu costuri pentru consumatori considerabil mai mari decât omologii lor din Europa continentală.

    Deși nu a contestat nevoia de surse alternative de energie sau GSI în sine, au existat blocaje în partea Ciprului, deoarece Nicosia a dorit clarificări cu privire la costul total al proiectului, viabilitatea acestuia și orice obligații pentru întârzieri neprevăzute.

    „Acesta este un proiect de importanță strategică pentru Cipru, Grecia și UE, deoarece va lega Ciprul de rețeaua electrică a Europei, facilitând tranziția energetică a acesteia și scopul ca Grecia să fie un canal de energie curată”, au spus ministerele.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleO mamă tânără din Strășeni a fost supusă unui viol în grup
    Next Article Incident la GagauziyaLand: Doi bărbați, electrocutați în timpul muncii

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Zelenski ar putea participa la summitul G7 din Franța, pe fondul discuțiilor despre sprijinul pentru Ucraina

    3 iunie 2026

    Trump: Iranul ar fi acceptat să nu dezvolte arme nucleare în cadrul negocierilor cu SUA

    3 iunie 2026

    Mark Rutte, vizită-surpriză la Kiev după valul de atacuri rusești soldate cu zeci de morți

    3 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Zelenski ar putea participa la summitul G7 din Franța, pe fondul discuțiilor despre sprijinul pentru Ucraina

    3 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Olesea Stamate cere explicații privind creșterea mortalității infantile în R. Moldova

    3 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Modernizare în sectorul Centru: trotuare noi și spații verzi pe strada Gheorghe Asachi

    3 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Victoria Furtună propune o dezbatere despre noul sistem de cooperare globală

    3 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Trump: Iranul ar fi acceptat să nu dezvolte arme nucleare în cadrul negocierilor cu SUA

    3 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.