Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Cinci ministere vizate pentru remanieri: Detalii despre potențialele înlocuiri și discuțiile din PAS
    AUTORITĂȚI

    Cinci ministere vizate pentru remanieri: Detalii despre potențialele înlocuiri și discuțiile din PAS

    15 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Miercuri seara a avut loc o ședință la care au participat deputați PAS, membri ai Guvernului și președintele Maia Sandu, unde s-ar fi discutat despre înlocuirea câtorva miniștri, însă o decizie finală nu a fost luată.

    Presa scrie că la acea discuție s-ar fi convenit ca, în locul lui Adrian Efros, numit ministru de Interne în iulie 2023, să vină actualul consilier al prim-ministrului, Serghei Diaconu. Diaconu a avut diverse funcții până a ajunge în Cabinetul lui Dorin Recean, a fost inclusiv secretar general al Ministerului Afacerilor Interne.

    „Acestea nu sunt încă decizii finale. Discuțiile continuă pentru a găsi soluții care să sporească eficiența puterii executive”, au subliniat interlocutorii.

    Jurnaliștii l-au contactat pe Diaconu ca să afle de la el mai multe detalii, însă acesta a declarat că nu poate comenta „atâta timp cât Dorin Recean nu a făcut anunțurile oficiale”.

    La începutul săptămânii s-a menționat că Guvernul va anunța remanierile până la sfârșitul acesteia. Totuși, premierul Recean a declarat recent că va face acest anunț în cadrul unei conferințe de presă, care va avea loc luni, 18 noiembrie.

    De menționat că, după plecarea lui Andrei Spînu din Guvern, presa a scris că alte cinci fotolii ar putea fi eliberate. Potrivit surselor TV8, este vorba despre șefii de la Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Sănătății, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare și Ministerul Justiției.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMarina Tauber, cercetată penal, obține permisiunea de a părăsi țara
    Next Article Live// Ședința Parlamentului Republicii Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Autoritățile confirmă interdicția pentru Vitalii Iankovski: accesul în Moldova îi este restricționat până în 2031

    6 august 2026

    Doi noi deputați PAS au primit undă verde de la Curtea Constituțională. Cine sunt Roman Roșca și Victor Mătrăgună

    6 august 2026

    Chiveri cere explicații după ce un personaj declarat indezirabil a ajuns la Tiraspol și a participat la manifestații propagandistice

    6 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Autoritățile confirmă interdicția pentru Vitalii Iankovski: accesul în Moldova îi este restricționat până în 2031

    6 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Victor Nichituș: Securizarea apei pentru capitală demonstrează că soluțiile apar atunci când administrația acționează, nu când politica intervine

    6 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Întâlnire secretă la Viena între foști oficiali europeni și ruși pentru a discuta pacea în Ucraina

    6 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Evghenia Guțul și Svetlana Popan, transferate la Penitenciarul Rusca: execută pedeapsa în celule separate

    6 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Prima sesiune parlamentară din 2026: MAN spune că a promovat problemele cetățenilor prin sute de audiențe și demersuri

    6 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.