Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Chișinăul nu va permite deschiderea secțiilor de vot rusești în Transnistria
    AUTORITĂȚI

    Chișinăul nu va permite deschiderea secțiilor de vot rusești în Transnistria

    1 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Așa cum s-a întâmplat și în trecut, cel mai probabil, Chișinăul nu va permite nici anul acesta ca în stânga Nistrului să fie deschise secții de votare pentru alegerile prezidențiale din Rusia, iar Moscova, la fel ca întotdeauna, va ignora acest lucru.

    Opinia a fost exprimată de fostul vicepremier pentru Reintegrare, Alexandru Flenchea, în ediția de miercuri, 31 ianuarie, a emisiunii „Alternativa” de la TV8.

    Flenchea este de părere că pe malul drept va fi o singură secție de vot pentru alegerile din martie – la Ambasada Rusiei de la Chișinău. Asta în timp ce pe malul stâng al Nistrului vor fi mai multe, însă niciuna aprobată de Chișinău. 

    În opinia lui ex-vicepremierului pentru Reintegrare, buletinele de vot vor fi fie livrate prin poșta diplomatică, fie vor fi tipărite la o tipografie de la Tiraspol.

    „Țara noastră nu poate contribui în niciun fel la realegerea lui Vladimir Putin. Există o singură cale –  să ne dăm acordul pentru deschiderea secțiilor de votare pe teritoriul nostru, în primul rând în regiunea transnistreană, dar este greu de imaginat că autoritățile vor face asta. Nici în anii cu pace Chișinăul nu a permis acest lucru, însă asta nu a împiedicat niciodată Moscova să deschidă secții de vot. Cred că nici de această dată nimic nu va împiedica corespondența diplomatică să trimită buletinele de vot. În cazuri extreme, o pot tipări direct la Tiraspol”, a precizat Alexandru Flenchea. 

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleImpactul noilor controale vamale asupra importurilor de flori și alimente în Regatul Unit după Brexit
    Next Article Ion Ceban, mesaj de Ziua Lucrătorilor din Administrația Locală: Să fim uniți pentru a putea face provocărilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victoria Furtună critică dur discursul Maiei Sandu: „mult zgomot, zero răspundere”

    1 iulie 2026

    Primăria: Sute de mii de persoane beneficiază de gratuități în transportul public, iar criticile opoziției sunt nefondate

    1 iulie 2026

    Socialiștii vin cu pachet de măsuri pentru sprijinirea agricultorilor și acces mai facil la finanțare

    1 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Victoria Furtună critică dur discursul Maiei Sandu: „mult zgomot, zero răspundere”

    1 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Zilele Chișinăului: festivalul „Te Salut Chișinău” va aduce un program amplu de evenimente

    1 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Inima Moldovei” atacă la Comisia de la Veneția decizia CC privind Legea partidelor politice

    1 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinău: Parcul „Valea Trandafirilor” se extinde cu noi spații de agrement și facilități moderne

    1 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Germania își avertizează cetățenii să părăsească Rusia: risc ridicat de atacuri cu drone pe întreg teritoriul

    1 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.