Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Chișinăul, din ce în ce mai verde. Ion Ceban: În următorii ani vom plata peste jumătate de milion de copaci în capitală
    AUTORITĂȚI

    Chișinăul, din ce în ce mai verde. Ion Ceban: În următorii ani vom plata peste jumătate de milion de copaci în capitală

    27 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Chișinăul își recapătă statutul de cea mai verde capitală din Europa. Reabilitarea spațiilor verzi din centrul istoric ca parte indispensabilă a infrastructurii verzi a municipiului, implementarea sistemelor de irigare și extinderea acestora – aceste lucruri au fost implementate în primul an de mandat al lui Ion Ceban.

    Ceban spune că practic toate spațiile verzi, parcurile, dar și aleile principale, au fost irigate. Astfel în luna octombrie avem parcurile și aleile verzi.

    „Chișinău a pierdut multe hectare de spații verzi prin defrișări, construcții haotice în zonele verzi, gestionarea inadecvată și lipsa unei viziuni strategice de extindere a spațiilor verzi. Am plantat peste 250 mii de arbori și arbuști în capitală pînă acum și vom continua să plantăm arbori și arbuști. Obiectivul nostru este ca în următorii ani să fie plantați 500 de mii de arbuști și copaci, pentru următoarele generații. Chișinăul este un oraș verde, iar pentru a păstra acest statut vom extinde semnificativ suprafețele de spații verzi. Pentru confortul tuturor locuitorilor vom continua amenajarea terenurilor de sport și de joacă în parcuri și zonele verzi, în spațiile de agrement și pe alei”, a declarat Ceban.

    Președintele MAN spune că a demonstrat că poate reînvia zonele verzi de mult uitate și acestea au fost completate cu sute de terenuri de joacă, terenuri sportive, mese de șah și multe altele.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAccident radioactiv la Fukushima: Muncitori stropiți cu apă contaminată, doi dintre ei spitalizați
    Next Article MAN lansează campanie de informare cu privire la noul format al buletinului de vot pentru alegerile municipale din 5 noiembrie

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Parcarea de captură de pe Șoseaua Hîncești, deja folosită de șoferi. Ce lucrări mai urmează

    26 august 2026

    Curtea de Apel a stabilit data examinării dosarului „Frauda bancară” în cazul lui Plahotniuc

    26 august 2026

    Ian Lisnevschi: Moldova riscă să fie prinsă în capcana propriei politici externe

    26 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Parcarea de captură de pe Șoseaua Hîncești, deja folosită de șoferi. Ce lucrări mai urmează

    26 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Curtea de Apel a stabilit data examinării dosarului „Frauda bancară” în cazul lui Plahotniuc

    26 august 2026

    …

    POLITICĂ

    O clădire istorică din centrul Chișinăului va deveni Centrul de Cultură „Eugen Doga”

    26 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Moldova riscă să fie prinsă în capcana propriei politici externe

    26 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Kremlinul, după declarațiile fostului ministru ucrainean al Apărării: „Regimul de la Kiev se prăbușește din interior”

    26 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}