Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Chișinăul dezaprobă declarațiile Moscovei privind mutarea Conferinței FAO: Evenimentul va avea loc la Roma
    AUTORITĂȚI

    Chișinăul dezaprobă declarațiile Moscovei privind mutarea Conferinței FAO: Evenimentul va avea loc la Roma

    10 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul Afacerilor Externe a venit cu o reacție după ce autoritățile de la Moscova au anunțat că Rusia a reușit să schimbe locația conferinței regionale a Organizației pentru Alimentație și Agricultură (FAO), care urma să aibă loc în mai la Chișinău.

    Astfel, MAE confirmă că locația conferinței regionale a Organizației pentru Alimentație și Agricultură (FAO) a fost schimbată și va avea loc la Roma, menționând că propunerea de a transfera evenimentul la Roma a venit din partea Chișinăului pentru a permite ca reuniunea să se desfășoare în conformitate cu statutul FAO și regulile sale de procedură.

    Autoritățile de la Chișinău precizează că au informat toți actorii vizați despre modalitățile posibile de participare în format hibrid al delegațiilor la eveniment.

    „Cea mai bună contribuție care putea să o facă Rusia este să oprească agresiunea sa împotriva Ucrainei și să se conformeze principiilor Cartei ONU”, se arată în anunțul MAE.

    Astfel, conferința regională a Organizației pentru Alimentație și Agricultură (FAO) va fi organizată la Roma și va avea loc sub Președinția R. Moldova.

    Purtătorul de cuvânt al MID-ului de la Moscova, Maria Zaharova, a anunțat că evenimentul va avea loc la sediul FAO de la Roma, după ce, anterior, autoritățile R. Moldova au declarat că nu vor admite participarea în persoană a reprezentanților Federației Ruse.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleExplozie tragică la hidrocentrala din Italia: Patru morți, trei răniți și cinci dispăruți
    Next Article Sondajul Intellect Group: Coincidență semnificativă între preocupările populației și ale experților în privința situației politice

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Premierul Dorin Recean, acuzat că a evitat dialogul cu localnicii din Iargara

    22 august 2025

    Lideri europeni de top, așteptați la Chișinău de Ziua Independenței

    22 august 2025

    PDMM acuză guvernarea de abuz: „SIS este utilizat de PAS ca armă împotriva opoziției și ca instrument de represiune”

    22 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Fostul viceprimar de Bălți, Alexandr Usatîi, sancționat de ANI pentru incompatibilitate în funcții

    25 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    DOC // Guvernul finanțează cu 2,5 milioane de lei un film despre Plahotniuc, produs de Jurnal TV, care va fi lansat în prima zi de campanie electorală

    25 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    CEC confirmă noii trezorieri ai două partide politice

    25 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    VIDEO// Andrei Năstase lansează un apel la solidaritate: „Fiecare contribuție contează. Campania noastră este a oamenilor, nu a oligarhilor”

    25 august 2025

    …

    POLITICĂ

    Alexandru Tănase avertizează: „Statul e nepregătit să combată mita electorală. Instituțiile sunt pasive, iar rețelele de corupere a votului se extind”

    25 august 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.