Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Chicu: Guvernarea a luat de la pensionari o sumă mare
    POLITICĂ

    Chicu: Guvernarea a luat de la pensionari o sumă mare

    4 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Fostul premier al țării, Ion Chicu, susține că guvernarea, anulând indexarea pensiei din octombrie, ar fi luat mai mult de la pensionari, chiar și cu această indemnizație de 1.500 de lei.

    Ion Chicu scrie pe rețelele de socializare că „o pensie de 2.000 de lei trebuia să crească cu 403 lei, ceea ce înseamnă că PAS i-a luat pensionarului pe 6 luni (până la indexarea din 1 aprilie 2023) cam 2.420 de lei”.

    „Mai multe persoane ne întreabă dacă pensionarii vor primi acel ajutor unic bănesc de 1.500 de lei, votat de Parlament zilele trecute.

    Desigur, acești bani vor fi alocați. Ei vin în schimbul anulării de către PAS a indexării pensiilor la 1 octombrie. 

    Haideți să vedem câți bani le-au luat pensionarilor autorii „vremurilor bune”, anulând prevederea legală care stabilea indexarea pensiilor și prestațiilor sociale de două ori pe an – la 1 aprilie și 1 octombrie.

    După cum se știe, indexarea pensiei este mărirea cuantumului acestei prestații la nivelul inflației.

    Pentru indexarea de la 1 octombrie, legislația prevedea majorarea pensiilor la nivelul inflației în perioada ianuarie – iunie 2022.

    În această perioadă, IPC a constituit 20,17%. Deci, pensiile trebuiau majorate la 1 octombrie cu 20,17%.

    Astfel, o pensie de 2.000 de lei trebuia să crească cu 403 lei, ceea ce înseamnă că PAS i-a luat pensionarului pe 6 luni (până la indexarea din 1 aprilie 2023) cam 2.420 de lei. E lesne de înțeles că unui pensionar cu pensia de 4 mii de lei, PAS i-a luat prin anularea indexării duble 4.840 de lei. Celui cu pensia de 5.000 de lei – 6.050 de lei. 

    Astfel, în schimbul a 1.500 de lei, Maia Sandu și gruparea sa au luat de la pensionari o sumă de 2-4 ori mai mare”, a conchis Chicu.

    Știri.md amintește că, Casa Națională de Asigurări Sociale (CNAS) anunță beneficiarii de pensii și alocații sociale de stat, stabilite până la 1 octombrie 2022, al căror cuantum lunar nu depășește 5.000 de lei, că își pot ridica suportul unic de 1.500 de lei.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDe ce a venit ministrul german al Apărării în Moldova?
    Next Article Ministerul Sănătății și-a adus aminte de vaccinare și COVID-19

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Tot mai mulți părinți susțin necesitatea grupelor cu program prelungit în școli

    1 mai 2026

    Transnistria își menține cheltuielile pentru structurile de forță în ciuda scăderii veniturilor bugetare

    1 mai 2026

    Șeful SIS: Alexandru Balan a plecat de bunăvoie în Belarus, nu a fost extrădat

    1 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Interlop moldovean, vizat de extrădare în România: decizia autorităților ruse, contestată

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Furtună: Moldova are nevoie de instituții puternice, nu de retorică geopolitică

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ministrul Energiei promovează integrarea Moldovei în coridoarele energetice europene

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Raport de evaluare: fostul adjunct al Veronicăi Dragalin nu promovează testul de integritate

    1 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    SIS: Nina Popova ar avea legături directe cu armata rusă și era vizată într-o anchetă în R. Moldova

    1 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.