Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Cetățenii UE se vor putea angaja în Republica Moldova în lipsa unui permis de muncă
    AUTORITĂȚI

    Cetățenii UE se vor putea angaja în Republica Moldova în lipsa unui permis de muncă

    7 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Cetățenii statelor membre ale Uniunii Europene se vor putea angaja în Republica Moldova fără permis de muncă. Un PROIECT de modificare a Legii privind regimul străinilor în Republica Moldova a fost votat în prima lectură de 56 de deputați.

    Modificările legislative au scopul de a combate lipsa forței de muncă și de a face țara noastră mai atractivă pentru cetățenii străini. Totodată, liberalizarea accesului la muncă pentru persoanele din țările membre UE corespunde planului de măsuri necesare de implementat după obținerea de către Republica Moldova a statutului de țară candidat pentru aderarea la Uniunea Europeană. De asemenea, Guvernul va aproba o listă de țări pentru care se va oferi aceleași facilități.

    Odată cu adoptarea acestui proiect de lege, cetățenii străini vor beneficia de facilitatea de a se angaja în câmpul muncii pe teritoriul Republicii Moldova fără obținerea prealabilă a dreptului sau a unui permis de ședere provizorie în scop de muncă. Autorii mai propun ca studenții străini să poată lucra mai multe ore în baza permisului de ședere provizorie pentru studii.

    Potrivit datelor Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, în anul 2022, circa 65 % a companiilor din sectorul privat s-au confruntat cu problema deficitului de angajați.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAsistența macrofinanciară, discutată de Dorin Recen cu Paolo Gentiloni
    Next Article Mircea Geoană: Pentru Republica Moldova, a rămâne în zona gri este o invitație la insecuritate

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Acuzații de presiuni politice în cazul Primăriei Codru și Durlești

    3 martie 2026

    Până la 15 ani de închisoare pentru fondatorii Alternativa Clinic. Procurorii au pregătit trimiterea dosarului în instanță, dar se așteaptă decizia CC

    3 martie 2026

    Legătura feroviară Chișinău–Aeroport, finalizată etapizat: Stația Revaca-Aeroport va fi deschisă în acest an

    3 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    De la cerere la statut de candidat: Moldova continuă reformele în parteneriat cu UE

    3 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Uniunea Europeană avertizează asupra riscurilor escaladării militare în Orientul Mijlociu

    3 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Guvernul monitorizează piețele energetice, după cererile fermierilor pentru prețuri angro la motorină

    3 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria Chișinău va urmări reabilitarea Arcului de Triumf, aflată în gestiunea Guvernului

    3 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon admite diferențe de opinie în PSRM și respinge scenariul unei condamnări

    3 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.