Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Centrele de zi pentru copiii și familiile în situații de risc au oferit până acum servicii pentru 650 de minori
    AUTORITĂȚI

    Centrele de zi pentru copiii și familiile în situații de risc au oferit până acum servicii pentru 650 de minori

    1 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Cele 10 centre de zi pentru copiii și familii în situații de risc, deschise în iunie 2023 de Primăria Chișinău, în parteneriat cu UNICEF, au oferit până acum servicii pentru 650 de copii, inclusiv pentru cei din familii de refugiați. La ora actuală, instituțiile oferă sprijin pentru un număr de 147 de minori.

    Potrivit primarului Capitalei, Ion Ceban, acest serviciu social reprezintă o oportunitate esențială pentru reintegrarea și prevenirea separării copiilor în situație de risc, având multiple beneficii pentru comunitățile locale.

    „Centrele de zi pentru copii și familii în situații de risc asigură accesul la diverse servicii sociale, cum ar fi acordarea asistenței copilului în situații de risc în conformitate cu nevoile sale, dezvoltarea abilităților parentale în creșterea și îngrijirea copilului, informarea comunității și a instituțiilor abilitate cu privire la necesitățile specifice ale copiilor și familiilor aflate în situații de dificultate, monitorizarea copilului și incluziunea socială”, susține edilul Ion Ceban.

    Beneficiarii acestor centre de zi sunt băieți și fete care au între 7 și 18 ani și familiile acestora, inclusiv refugiați. Aceștia au acces la servicii și programe specializate, care includ asistență personalizată, consiliere psihologică individuală și de grup, precum și acces la spații dotate cu materiale didactice, literatură de specialitate, echipamente robotice și altele.

    „Centrele de zi pentru copii și familii în situații de risc oferă un mediu sigur și propice dezvoltării armonioase a copiilor, prin îngrijirea lor, inclusiv prin activități terapeutice precum muzica, sportul și arta”, a mai adăugat primarul general Ion Ceban.

    Pentru a beneficia de serviciile centrelor de zi pentru copii și familie, unul dintre părinți trebuie să depună o cerere la Direcția Generală pentru Protecția Drepturilor Copilului, din raza teritorială în care locuiesc.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMinistrul rus de Externe Serghei Lavrov a sosit în Turcia
    Next Article VIDEO// Cum a fost pedepsită românca din Spania care și-a vândut cu 4.000 de euro fetița de 12 ani ca să-și plătească o datorie

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Doar 35.000 de hectare sunt irigate în Moldova, deși potențialul agricol depășește 70%

    31 octombrie 2025

    Munteanu: „Moldovenii din diaspora trebuie ajutați să deschidă afaceri în țară”

    31 octombrie 2025

    Elena Grițco propune crearea companiei de stat „Servicii de Apă și Canalizare”

    31 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Doar 35.000 de hectare sunt irigate în Moldova, deși potențialul agricol depășește 70%

    31 octombrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban: „Viitorul premier trebuie să aibă curaj și să fie independent de fusta politică dictatorială”

    31 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Munteanu: „Moldovenii din diaspora trebuie ajutați să deschidă afaceri în țară”

    31 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Elena Grițco propune crearea companiei de stat „Servicii de Apă și Canalizare”

    31 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Promo‑LEX cere noului Parlament transparență și responsabilitate

    31 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.