Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Cel puțin 279 de moldoveni ar urma să fie deportați din SUA
    GEOPOLITICA

    Cel puțin 279 de moldoveni ar urma să fie deportați din SUA

    31 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Conform unui document publicat de Fox News, cel puțin 279 de cetățeni moldoveni și 4.445 de cetățeni români care nu dețin documente legale pentru a rămâne în Statele Unite ale Americii riscă să fie deportați.

    Aceștia se numără printre cei peste 1,4 milioane de persoane aflate în evidențele Biroului pentru Operațiuni de Imigrare și Vamă (ICE) din SUA, care fac obiectul unui ordin final de îndepărtare.

    După preluarea celui de-al doilea mandat pe 20 ianuarie 2025, președintele Donald Trump a semnat mai multe ordine executive privind imigrația, intensificând acțiunile de aplicare a legii în marile orașe din SUA. Aceste măsuri au dus la arestarea a peste 3.500 de persoane în doar câteva zile. Primele zboruri de deportare au transportat sute de migranți fără acte din SUA în Guatemala și Mexic.

    De menționat că, pe lângă cetățenii moldoveni și români, și alți cetățeni din regiune sunt vizați de aceste măsuri, inclusiv 1.862 de cetățeni ucraineni și 3.518 cetățeni ruși.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIlan Șor rămâne protejat? Rusia refuză să-l predea autorităților moldovenești
    Next Article Renato Usatîi: Vom merge la alegerile parlamentare cu proiecte de lege pregătite, nu cu promisiuni!

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Refugiații ucraineni vor beneficia de protecție temporară în UE până în 2028. Ce se schimbă pentru bărbați

    15 iulie 2026

    Beijingul acuză Washingtonul că a agravat criza din Orientul Mijlociu prin acțiunile militare împotriva Iranului

    15 iulie 2026

    Bulgaria respinge implicarea în „Coaliția de Voință”: „Războiul nu poate fi rezolvat prin escaladare militară”

    14 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Strada Calea Orheiului va avea trotuare și parcări noi. Lucrările de reabilitare sunt în desfășurare

    15 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Refugiații ucraineni vor beneficia de protecție temporară în UE până în 2028. Ce se schimbă pentru bărbați

    15 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Partidul „Moldova Mare” respinge acuzațiile de ilegalitate: „Se încearcă o falsă asociere”

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victor Pruteanu propune referendum privind administrarea școlilor: „Să decidă oamenii”

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Jardan, Perciun și Hajder, despre viitorul Guvern: „Ne dorim continuarea reformelor începute”

    15 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.