Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » CEC le cere informații partidelor despre conducere, trezorier și contul bancar
    POLITICĂ

    CEC le cere informații partidelor despre conducere, trezorier și contul bancar

    10 ianuarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Comisia Electorală Centrală vrea să responsabilize partidele. CEC solicită reprezentanților formațiunilor politice de la noi informații actualizate despre conducere, datele de contact și informații actualizate pentru confirmarea trezorierilor. 

    Totodată, pentru stabilirea și/sau plata subvențiilor de la bugetul de stat destinate partidelor politice, urmează a fi oferite date actualizate despre contul bancar destinat acestui scop.

    În cazul în care conducătorului partidului politic, din diverse motive, i-au expirat împuternicirile, iar prin decizia unui organ statutar al partidului a fost desemnată o altă persoană cu drept de semnătură/reprezentare în numele entității, este solicitată prezentarea copiei (autentificate prin aplicarea semnăturii persoanei autorizate și ștampilei partidului politic) de pe actul sau, după caz, extrasul de împuternicire sau desemnare.

    Informația respectivă urmează a fi prezentată Comisiei Electorale Centrale până în data de 20 ianuarie 2022.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEdilul capitalei: Sâmbătă și Duminică vor avea loc ultimele curse a troleibuzelor turistice „𝐨𝐫𝐚𝐬̦𝐮𝐥 𝐚𝐥𝐚̆𝐭𝐮𝐫𝐢 𝐝𝐞 𝐌𝐨𝐬̦ 𝐂𝐫𝐚̆𝐜𝐢𝐮𝐧”
    Next Article Președintele Parlamentului European, David Sassoli, a murit

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alain Orsoni, fostul președinte al clubului francez Ajaccio, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale

    13 ianuarie 2026

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    În Ucraina a fost prelungită legea marțială și mobilizarea

    14 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Guvernul va finanța elaborarea Planurilor urbanistice generale pentru 293 de localități din țară

    14 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Rada Supremă din Ucraina l-a demis pe Denis Șmihal din funcția de ministru al Apărării

    14 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    MAE nu a fost deocamdată informat despre interdicția aplicată de Kiev pentru Dulgher

    14 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Șefa statului, Maia Sandu, comandantul suprem al Armatei Naționale, a mers într-o vizită de inspectare a lucrărilor de construcție a unei noi unități militare

    14 ianuarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.