Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ceban:”Am premiat reprezentanţi ai 22 de școli finanțate care au implementat proiecte de ecologizare „Școala Orașului Verde”
    POLITICĂ

    Ceban:”Am premiat reprezentanţi ai 22 de școli finanțate care au implementat proiecte de ecologizare „Școala Orașului Verde”

    20 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Proiectul „Dezvoltarea Competențelor Ecologice pentru Ecologizarea școlilor publice din municipiul Chișinău și Promovarea Învățământului Dual pentru elevi” – implementat în premieră în instituţiile de învăţământ din capitală în perioada octombrie 2021 – aprilie 2022 – a ajuns la final. Anunțul a fost făcut de primarul general, Ion Ceban.

    “Astăzi am premiat reprezentanţi ai 22 de școli finanțate care au implementat proiecte de ecologizare „Școala Orașului Verde”. La concurs au aplicat 64 de şcoli din capitală. Pentru a cultiva şi a promova comportamentul prietenos al tinerilor faţă de natură şi mediul înconjurător, ne dorim ca de la 1 septembrie să fie introdus în programul şcolar un nou obiect de studiu, urmează să fie coordonat cu Ministerul de ramură. Împreună putem face un mediu sănătos şi verde”, a declarat Ion Ceban.

    In cadrul Proiectul „Dezvoltarea Competențelor Ecologice pentru Ecologizarea școlilor publice din municipiul Chișinău și Promovarea Învățământului Dual pentru elevi” au fost obținute rezultatele:

    📌• Circa 5 000 de cadre didactice și manageriale din instituțiile de învățământ primar și secundar, extrașcolar și special, publice din municipiul Chișinău, au fost încadrați în procesul de formare și instruire;
    📌• 400 de cadre didactice au fost certificate ca formatori în domeniul ecologizării şcolilor;
    📌• Circa 50 000 de elevi din școli beneficiare ale proiectului au fost implicați în activități de ecologizare;
    📌• Peste 5 000 de elevi din instituțiile de învăţământ secundare ciclul I și II, extrașcolare și speciale din municipiul Chișinău, cât și alți tineri interesați, care au participat la Târgul pentru elevi „Testează-ți meseria”

    Promovarea Învățământului Profesional Tehnic pentru o Economie Verde”, au desfășurat activități de instruire/ practică /informare privind meseriile orientate spre o economie verde
    📌• Centrul municipal de instruire pentru copiii și adolescenții care necesită condiții speciale de educație a fost dotat cu tehnică de învățare pentru instruirea celor 60 de elevi care frecventează instituția de învățământ la specialităţile: îngrijitor bolnavi la domiciliu, cusător, cizmar, tencuitor. Pentru a deschide o nouă specialitate solicitată de foarte mulți elevi, „Operator la calculatoare”, au fost achiziționate 15 calculatoare.

    📌• 160 de instituții de învățământ general municipale sunt implicate în activități de promovare a Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă.

    Proiectul dat a fost organizat cu suportul Proiectului „Promovarea Învățământului Profesional Tehnic pentru o Economie Verde” implementat de către Agenția de Cooperare Internațională a Germaniei (GIZ), cu finanțare din partea Ministerului Federal pentru Cooperare Economică și Dezvoltare a Germaniei (BMZ) și Agenției Elvețiene pentru Dezvoltare și Cooperare (SDC).

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePrimăria Chișinău, despre demolarea Hotelului Național: Responsabilii merg la fața locului
    Next Article Alianța Nord Atlantică discută despre o eventuală dotare militară a Republicii Moldova cu armament modern, conform standardelor NATO

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    O clădire istorică din centrul Chișinăului va deveni Centrul de Cultură „Eugen Doga”

    26 august 2026

    Primăria continuă programul „Curtea Confortabilă”: un nou teren de fitness, amenajat la Botanica

    26 august 2026

    De ce cheltuie Primăria 96 de milioane de lei pentru propria clădire. Explicația lui Ion Ceban

    26 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Parcarea de captură de pe Șoseaua Hîncești, deja folosită de șoferi. Ce lucrări mai urmează

    26 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Curtea de Apel a stabilit data examinării dosarului „Frauda bancară” în cazul lui Plahotniuc

    26 august 2026

    …

    POLITICĂ

    O clădire istorică din centrul Chișinăului va deveni Centrul de Cultură „Eugen Doga”

    26 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Moldova riscă să fie prinsă în capcana propriei politici externe

    26 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Kremlinul, după declarațiile fostului ministru ucrainean al Apărării: „Regimul de la Kiev se prăbușește din interior”

    26 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}