Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ceban: Se dispune utilizarea transportului public municipal pentru asigurarea transportării persoanelor refugiate
    POLITICĂ

    Ceban: Se dispune utilizarea transportului public municipal pentru asigurarea transportării persoanelor refugiate

    25 februarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Comisia pentru Situații Excepționale din capitală a aprobat lista obiectivelor de cazare din subordinea municipiului Chișinău pentru crearea Centrelor de plasament temporar pentru refugiați în conformitate cu anexa nr.1.
    care a fost transmisă.

    Potrivit primarului general Ion Ceban, centrele de plasament temporar se pun la dispoziția structurilor teritoriale de asitență socială în vederea transmiterii către Agenția Națională de Asistență Socială spre aprobarea creării centrelor de plasament temporar și elaborarea regulamentului de activitate a acestora în conformitate cu prevederile pct.19 a Dispoziției nr. 1 din 24 februarie 2022 a Comisiei pentru situații excepționale a Republicii Moldova.

    “Se dispune utilizarea transportului public municipal pentru asigurarea transportării persoanelor refugiate, din punctele de triere amplasate în zonele de frontieră în cooperare cu Inspectoratul General al Poliției de Frontieră și Biroul de Migrație și Azil.

    Direcția generală asistență medicală și socială, de comun cu directorii IMSP municipale (spitale clinice municipale, Asociațiile Medicale Teritoriale, Centrelor de Sănătate din suburbii) și prestatorii privați de servicii medicale vor asigura asistența medicală necesară persoanelor refugiate”, a precizat Ceban.

    Întreprinderile prestatoare de servicii de pe teritoriul municipiului Chișinău vor asigura neîntrerupt prestarea serviciilor comunale și de infrastructură critică.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMinisterul Finanțelor a deschis un cont pentru donații în susținerea poporului ucrainean
    Next Article LIVE // Declarații de presă susținute de Natalia Gavrilța, Ana Revenco și Sergiu Gaibu

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Rîșcani: reparații pe strada Constructorilor, după decenii de degradare a carosabilului

    19 iunie 2026

    Capitala se pregătește de sărbătoare: Balul Absolvenților 2026 aduce muzică, lumini și artificii

    19 iunie 2026

    Primăria și Pretura Ciocana lansează un nou proiect pentru locatarii unui bloc de pe Aleco Russo

    19 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Rîșcani: reparații pe strada Constructorilor, după decenii de degradare a carosabilului

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dan Perciun confirmă ancheta CNA: centrele de testare Certiport, reduse drastic după descoperirea fraudei

    19 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Capitala se pregătește de sărbătoare: Balul Absolvenților 2026 aduce muzică, lumini și artificii

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinău: proiect de amploare pentru dezvoltarea bulevardului Mircea cel Bătrân și a străzii Mesager

    19 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Oficial BNR: trecerea la euro ar îmbunătăți accesul României la finanțare și ar reduce riscurile valutare

    19 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.