Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ceban: Ne-ar trebui vreo 10 zile ca să dezbatem bugetul municipal. 10 zile, nu 4 ore cum a consultat Guvernul buget național
    AUTORITĂȚI

    Ceban: Ne-ar trebui vreo 10 zile ca să dezbatem bugetul municipal. 10 zile, nu 4 ore cum a consultat Guvernul buget național

    19 decembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Bugetul municipal pentru anul 2023 a fost scos spre consultări publice. Acesta a fost publicat de săptămâna trecută pe site-ul primăriei, iar mâine se va organiza o ședință largă, cu zeci de persoane, unde se vor introduce propunerile.

    „Sperăm, fie și cu întârziere, fiindcă trebuie cumva să ne raportăm la bugetul public național, imediat ce este aprobat, putem să intrăm și în ordinea de zi la CMC. Asta ar însemna o perioadă mai scurtă, cred că ne-ar trebui vreo 10 zile ca să dezbatem bugetul municipal. 10 zile, nu 4 ore. Și să organizați în această săptămână, dacă nu reușim în fiecare zi, să îi adunăm pe toți la o pretură, reprezentanții diferitor Consilii reprezentative.

    Estimarea indicatorilor pentru anul 2023 s-a făcut cu respectarea tuturor indicatorilor macro-economici prognozați, care au fost incluși în circulara Ministerului Finanțelor. Au fost incluse și proiecte tranzitorii, care le avem în municipiu. Am asigurat ca în fiecare an norma suplinită a alimentației pentru copii, pe care o alocăm din contul bugetului municipal. Este un buget amplu, am încercat să includem toate propunerile venite. Mâine la orele 15:00 va fi o consultare amplă a toate părțile menționate, experți, oameni simpli, etc”, a declarat Ceban.

    Edilul a punctat că bugetul este plasat de vineri pe site-ul Primăriei și încercăm să includem toate propunerile parvenite.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVIDEO// Ce pun la cale Putin și Lukașenko
    Next Article Maia Sandu a venit cu un mesaj cu prilejul Zilei Poliției

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    PSRM anunță că nu va vota Guvernul Tofan: „Cu această garnitură nu vedem UE nici în 2050”

    16 iulie 2026

    Primăria Chișinău critică reformele Guvernului: Olesea Pșenițchi cere consultări și clarificări

    16 iulie 2026

    Conflict între Berlin și Washington: Merz avertizează SUA să nu se amestece în alegerile europene

    16 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    PSRM anunță că nu va vota Guvernul Tofan: „Cu această garnitură nu vedem UE nici în 2050”

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria Chișinău critică reformele Guvernului: Olesea Pșenițchi cere consultări și clarificări

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Conflict între Berlin și Washington: Merz avertizează SUA să nu se amestece în alegerile europene

    16 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Alexei Paniș: „După ce m-au scos din magistratură, încearcă să-mi închidă și calea spre avocatură”

    16 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Schimbare la vârful apărării Ucrainei: Mihailo Fedorov pleacă din funcție după conflicte cu conducerea armatei

    16 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.