Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ceban: La PUA și RTEC angajații ridică salariile la timp, în comparație cu Î.S.„Calea Ferată din Moldova
    AUTORITĂȚI

    Ceban: La PUA și RTEC angajații ridică salariile la timp, în comparație cu Î.S.„Calea Ferată din Moldova

    26 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul general, Ion Ceban, a adus clarificări privind remunerarea angajaților Regiei Transport Electric Chișinău (RTEC) și a Parcului Urban de Autobuze (PUA), subliniind că aceștia sunt plătiți conform legislației, în funcție de orele lucrate.
    „Angajații RTEC sunt remunerați conform legislației, conform orelor lucrate, iar dacă sunt înregistrate careva încălcări, abateri disciplinare, există comisie de anchetă care investighează activitatea, situația fiecărui angajat și dacă există o plângere pe numele acestuia, sunt luate măsuri. Astăzi, inclusiv subvenționarea acestor două parcuri se ridică la un miliard de lei pentru un an financiar. Iarăși, alți bani pe care trebuie să-i economisim din contul drumurilor, podurilor, etc.”, a menționat edilul.

    Cu privire la salariile angajaților, primarul a menționat că acestea se ridică la un nivel mediu de 14 mii de lei, fiind achitate integral și la timp. Această practică este menționată pe fundal cu alte întreprinderi din țară, care se confruntă cu dificultăți financiare.„Colectivele Regiei Transport Electric și Parcul Urban de Autobuze sunt foarte mari iar salariul mediu al angajaților este de 14 mii de lei, achitat integral, la timp, nu ca la Î.S. „Calea Ferată din Moldova”, nu ca la S.A. „Metalferos”, nici ca la multe alte întreprinderi care sunt în faliment astăzi din vina administratorilor care se declară competenți. La fel și la alte întreprinderi unde au creat dificultăți substanțiale cum ar fi: „Apă- Canal Chișinău”, da, cu acele neplăceri și optimizări care au fost necesare ca să intervenim. Noi ne realizăm angajamentele în fața colegilor noștri”, a conchis Ion Ceban.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleZelenski spune că „nu poate înțelege cum Trump poate fi de partea lui Putin” 
    Next Article Constantin Starîș, în cadrul discuțiilor la Ljubljana: Moldova, un stat capturat, între democrație și dictatură

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Munteanu: Nu avem nevoie urgentă de bani, dar un program cu FMI ne-ar întări credibilitatea

    5 decembrie 2025

    Bostan răspunde criticilor: atacurile la adresa mea sunt din invidie și frustrări personale

    5 decembrie 2025

    Mureșan: Regiunea transnistreană nu oprește drumul Moldovei spre Uniunea Europeană

    5 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Procesul pentru moartea minorului de la Boldurești bate pasul pe loc: judecătorii acceptă cererea de amânare a lui Ciochină

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    LIVE// Magia Crăciunului în PMAN: cel mai mare Târg de sărbători și luminițe festive în oraș

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Deputată socialistă: PAS ameninţă libertatea de exprimare în Parlament

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Diaspora din SUA poate obține acte biometrice direct la Ambasada Moldovei

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Moldova şi China deschid noi piste economice: discuţii de cooperare şi susţinere a reintegrării

    5 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.