Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ceban, despre sistemul judecătoresc: Nu mai avem sistem judecătoresc din iunie 2022. Stau mii de dosare la examinare
    POLITICĂ

    Ceban, despre sistemul judecătoresc: Nu mai avem sistem judecătoresc din iunie 2022. Stau mii de dosare la examinare

    10 martie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul general Ion Ceban se arată îngrijorat de situația din sistemul judecătoresc. Edilul spune că din 2022, suntem într-o stagnare.

    „Ce e cu sistemul judecătoresc, Unde am ajuns? Au spus că o să fie transparență. Nu mai avem sistem judecătoresc din iunie 2022. Stau mii de dosare la examinare. Suntem în martie 2023. Ce ați făcut? Ce ați făcut? De ce astăzi trebuie să vă credem că lucrurile pot sta altfel. Înțeleg că există frustrări și opoziții din sistemul judecătoresc, dar nu pot ieși la televizor și să spui că toți ca unul sunt corupți și nu merită niciuna. Cine este cel care dă apreciere din pre-vetting? Mă scuzați de expresie, că deja a devenit necenzurat în popor.

    Deci oamenii care primesc salariul de trei mii jumătate de euro stau acolo, neavând studii în domeniu și el dă aprecieri. Cui? Unei persoane Ce? De ce? Noi trebuie să-i credem pe ei au trecut pre-vettingul, nu le au trecut, dar guvernanții au trecut pre-vettingul. Noi suntem siguri că ei nu sunt corupți. De ce astăzi în diferite instituții de la ANI și terminând cu altele se pune în capul mesei persoana care-i este loială”, a declarat Ceban în cadrul emisiunii „Puterea a Patra” de la n4.

    Amintim că doar cinci judecători, candidați la funcții în CSM, au promovat evaluarea Comisiei pre-vetting

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEdilul capitalei: La Israel, ambasadorul RM a spus că nu va urca pe scenă dacă urcă Ceban să-l felicite pe maestrul Doga
    Next Article Edilul capitalei, pentru a doua zi alături de ambasadorul SUA

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Pasi spre pace: Putin și Zelenski, aproape de o întâlnire istorică

    19 august 2025

    Protest al PSRM în fața CEC: Nemulțumiri privind reducerea secțiilor de vot din Transnistria

    19 august 2025

    „Partidul Nostru” își depune oficial candidatura pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie

    19 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Partidul Nostru a depus la CEC actele și lista candidaților în vederea înregistrării pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie

    19 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi: Mergem în Parlament doar pentru cetățeni și doar pentru Republica Moldova. Îmi asum personal răspunderea pentru fiecare candidat!

    19 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Iurie Mărgineanu, despre numirile de la CCM: „Este un atac frontal asupra democrației”

    19 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Victoria Furtună acuză guvernarea de blocarea conturilor și de cenzură

    19 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinăul semnează un contract de 74,3 milioane de euro cu BERD pentru dezvoltarea infrastructurii

    19 august 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.