Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ceban cere acțiuni naționale împotriva ambroziei: Guvernul face campanii de informare. Cu ele nu stârpești nimic, trebuie acțiuni
    POLITICĂ

    Ceban cere acțiuni naționale împotriva ambroziei: Guvernul face campanii de informare. Cu ele nu stârpești nimic, trebuie acțiuni

    21 august 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul general al Chișinăului, Ion Ceban, a exprimat îngrijorare cu privire la creșterea ambroziei în municipiul Chișinău și zonele înconjurătoare, cerând o abordare națională pentru a aborda problema. Într-o declarație recentă, el a subliniat necesitatea unei intervenții complexe și coordonate la nivel național pentru a stârpi planta care poate cauza reacții alergice severe.

    „Trebuie să înțelegem că această intervenții trebuie să fie una complexă. Pe teritoriul municipiului Chișinău noi facem tot posibilul ca planta să fie stârpit, nimicită,” a afirmat Ceban. El a subliniat că eforturile Primăriei sunt concentrate pe domeniul public și că orice notificare de la locuitori sau oaspeții Capitalei va fi luată în calcul.

    Totuși, primarul a evidențiat că eforturile la nivel local sunt insuficiente, dat fiind că ambrozia se răspândește și în zonele adiacente municipiului Chișinău. „Noi avem o capacitate extrem de limitată de intervenție. Acum, în rază de 30-50 de km, polenul se răspândește. De aceea am solicitat ca în fiecare localitate adiacentă municipiului Chișinău, raioanelor, pentru că noi aici o stârpim pe teritoriul municipiului Chișinău sau intervenim cât se poate și te duci după teritoriul municipiului Chișinău sunt lanuri de ambrozie la care nimic nu atrage atenție,” a explicat Ceban.

    El a subliniat că este nevoie de un proiect național și a cerut ca autoritățile centrale să intervină, împreună cu Primăria Chișinăului, prin intermediul fondurilor de dezvoltare regională și a Fondului Ecologic național. „Așa este corect, atâta timp cât efortul este doar din partea Primăriei municipiului Chișinău, el este insuficient și avem, în consecință, reacțiile pe care le aveam, inclusiv alergice,” a subliniat primarul.

    Ceban a mai adăugat că a transmis scrisori la Guvern solicitând ajutor pentru raioanele din preajmă și a exprimat dezamăgire că răspunsurile până în prezent au fost concentrate pe campanii informaționale, care nu sunt suficiente pentru a stârpi ambrozia.

    „Campanii informaționale nu stârpesc ambrozia. Deci cu instrucțiuni pentru utilizarea nu știu ce, nu poți utiliza acel nu știu ce dacă el nu există,” a concluzionat Ceban, subliniind necesitatea unei acțiuni concrete și coordonate la nivel național pentru a aborda această problemă de sănătate publică.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous Article50 de bucătari șefi și tehnologi au participat la atelierul „ABCDarul Alimentației” în Chișinău pentru a promova alimentația sănătoasă în școli
    Next Article Guvernul invită cetățenii să se alăture campaniei Tricolorul Meu

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Letonia interzice importul de cărți, jocuri video și haine din Rusia și Belarus

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Bulgac: „57% dintre cetățeni își doresc alegeri parlamentare anticipate”

    24 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.