Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ceban: Am primit astăzi un lot de donații pentru refugiații ucraineni de la o Organizație din Germania. La centrul Lukoil continuăm să le repartizăm
    POLITICĂ

    Ceban: Am primit astăzi un lot de donații pentru refugiații ucraineni de la o Organizație din Germania. La centrul Lukoil continuăm să le repartizăm

    22 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Donaţii pentru refugiaţii din Ucraina, din partea organizaţiilor internaționale la Centrul de plasament de colectare și distribuire a donațiilor, Lukoil, continuă. Potrivit primarului general Ion Ceban, un ln lot de bunuri, precum: haine, produse alimentare, jucării, scutece, mâncare pentru animale, a fost donat astăzi de către Organizația Obșteasca din orașul german Sindelfingen „Helfen statt Hamsteren”.
    Donația în Republica Moldova a ajuns prin intermediul Directorului AO Centrul Strategii și Politici de Sănătate, Inga Pasecinic.

    „Tot astăzi, am recepţionat un lot de produse alimentare şi un frigider din partea Organizaţiei neguvernamentale Peace Winds din Japonia. Mulţumesc agenţilor economici, reprezentanţilor HoReCa, organizaţiilor naţionale şi internaţionale și ambasadelor care se implică ca să ajutăm refugiaţii din Ucraina.

    Primăria Chişinău primeşte în continuare donații la Centrul municipal de plasament temporar al refugiaţilor, amenajat în cadrul fostului Cinematograf Lukoil, unde sunt stocate şi sortate toate produsele donate de oameni”, a declarat primarul.

    Edilul spune că zilnic, în baza copiilor pașapoartelor, ce atestă cetățenia refugiatului și data intrării acestuia pe teritoriul Republicii Moldova (după 24 februarie 2022), la Centrul Lukoil sunt eliberate articole vestimentare, produse alimentare și de igienă, pentru toţi refugiații din Ucraina, care sunt cazați şi în alte locuri decât centrele de plasament temporar.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIoniță: Dacă statul nu va investi în agricultură, atunci ramura care anul trecut ne-a dat o recoltă de performanță, anul acesta riscă să ne dea un anti-record absolut
    Next Article Directorul Moldovagaz: Luna viitoare, Moldova va cumpăra gaz cu peste 1000 de dolari mia de metri cubi

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Oamenii nu trăiesc mai bine”: Furtună contestă datele privind veniturile

    5 mai 2026

    Familiile tinere din Chișinău, susținute prin extinderea grupelor de grădiniță

    5 mai 2026

    Pșenițchi: infrastructura educațională din Chișinău, modernizată prin investiții record

    5 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Parlamentul European susține majorarea cu 12% a fondurilor pentru statele candidate, inclusiv Republica Moldova

    5 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Pruteanu: autoritățile ar ascunde o problemă gravă de mediu la Băcioi

    5 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Doi fizicieni condamnați la 12 ani și jumătate pentru trădare de stat în Rusia

    5 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    „Oamenii nu trăiesc mai bine”: Furtună contestă datele privind veniturile

    5 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    UE și Armenia au semnat un parteneriat de conectivitate la Erevan

    5 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.