Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Carne de balenă trimisă prin poştă, confiscată de vameşii germani
    GEOPOLITICA

    Carne de balenă trimisă prin poştă, confiscată de vameşii germani

    17 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Vameşii germani au confiscat o cantitate însemnată de carne de balenă descoperită într-un colet poştal expediat din Norvegia, informează Agerpres, care citează agenţia DPA.

    Destinatarul a susţinut că pachetul cu conţinut interzis era un cadou primit de la un prieten, conform autorităţilor.

    Carnea de balenă a fost distrusă de către oficialii vamali din oraşul Mannheim, în sud-vestul ţării.

    „Comerţul ilegal cu animale şi plante pe cale de dispariţie nu este doar o infracţiune penală, ci pune în pericol şi conservarea acestor specii periclitate”, a declarat un purtător de cuvânt al autorităţii vamale din Germania.

    Norvegia, Islanda şi Japonia sunt singurele ţări din lume care permit în prezent vânătoarea comercială a balenelor mari.

    Balenele Minke sunt vânate în mod legal în Norvegia, ţară în care carnea de balenă poate fi cumpărată din magazine, notează DPA.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleArmata americană, atac asupra rachetelor deținute de rebelii Houthi
    Next Article Thailanda: 18 morți în explozia unei fabrici de articole pirotehnice

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Scandal de securitate cibernetică în Lituania: datele a 600.000 de persoane, inclusiv ale președintelui, ar fi fost furate

    27 mai 2026

    Zelenski îi cere ajutor lui Trump și avertizează asupra deficitului critic de sisteme antiaeriene din Ucraina

    27 mai 2026

    SUA nu se alătură unei declarații ONU susținute de 50 de state care condamnă amenințările Rusiei la adresa Kievului

    27 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Scandal de securitate cibernetică în Lituania: datele a 600.000 de persoane, inclusiv ale președintelui, ar fi fost furate

    27 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban a participat la aniversarea a 40 de ani ai Liceului „George Meniuc” și a anunțat investiții de peste 30 milioane de lei

    27 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Sociologul Ian Lisnevschi vede Moldova drept un posibil laborator internațional al viitorului

    27 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinăul nu poate confirma informațiile privind 20.000 de cereri de cetățenie rusă din regiunea transnistreană

    27 mai 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban cere guvernării să se concentreze pe combaterea traficului și consumului de droguri, în special în rândul tinerilor

    27 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.