Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Capitala rămâne în continuare fără buget. Denis Șova: „Să trecem de la politică la cifre, să votăm un buget pentru oameni, nu pentru culori!”
    AUTORITĂȚI

    Capitala rămâne în continuare fără buget. Denis Șova: „Să trecem de la politică la cifre, să votăm un buget pentru oameni, nu pentru culori!”

    27 mai 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În ședința privind aprobarea bugetului municipiului Chișinău, consilierul din partea partidului Nostru, Denis Șova, a lansat un apel către colegii săi din Consiliul Municipal, cerându-le să lase politica deoparte și să respecte procedura de adoptare a bugetului, așa cum prevede legea.

    El a chemat toate fracțiunile să voteze „un buget pentru oameni, nu pentru culori politice!”.

    „Vă mai îndemn odată: lăsați politica deoparte. Să luăm exemplu de la Bălți. Săptămâna trecută, unanim, toți 35 de consilieri, de diferite culori politice, au votat bugetul. Au lăsat politica deoparte, au luat cifrele, au făcut calculele și au votat pentru oameni!”, a declarat Șova.

    El a explicat clar diferența între cele două lecturi ale bugetului, subliniind că prima este una formală, unde se aprobă cifrele de bază – venituri și cheltuieli – iar în a doua lectură se vin cu propuneri concrete, dar argumentate și însoțite de surse clare de finanțare.

    „Dacă într-adevăr este voință politică și economică, să mergem după proceduri – trecem de la cifre generale, la cifre concrete! Vă îndemn să trecem de la politică la cifre. Să ne gândim la oamenii care locuiesc în municipiul Chișinău!”, a declarat Șova.

    Cu toate acestea, nici astăzi proiectul bugetului nu a fost aprobat în prima lectură. Au votat doar membrii fracțiunii MAN, PCRM și Denis Șova din Partidul Nostru. Consilierii PAS și PSRM s-au abținut de la vot.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleÎn GagauziyaLand va avea loc o sărbătoare dedicată Zilei Internaționale a Copilului
    Next Article Suedia încurajează investițiile: Seminar economic dedicat R. Moldova organizat la Stockholm

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Munteanu: Nu avem nevoie urgentă de bani, dar un program cu FMI ne-ar întări credibilitatea

    5 decembrie 2025

    Bostan răspunde criticilor: atacurile la adresa mea sunt din invidie și frustrări personale

    5 decembrie 2025

    Mureșan: Regiunea transnistreană nu oprește drumul Moldovei spre Uniunea Europeană

    5 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Procesul pentru moartea minorului de la Boldurești bate pasul pe loc: judecătorii acceptă cererea de amânare a lui Ciochină

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    LIVE// Magia Crăciunului în PMAN: cel mai mare Târg de sărbători și luminițe festive în oraș

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Deputată socialistă: PAS ameninţă libertatea de exprimare în Parlament

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Diaspora din SUA poate obține acte biometrice direct la Ambasada Moldovei

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Moldova şi China deschid noi piste economice: discuţii de cooperare şi susţinere a reintegrării

    5 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.