Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Candidatul Vasile Tarlev critică influențele externe: Oamenii vor bunăstare, nu geopolitică
    AUTORITĂȚI

    Candidatul Vasile Tarlev critică influențele externe: Oamenii vor bunăstare, nu geopolitică

    10 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Candidatul la alegerile prezidențiale, Vasile Tarlev, a subliniat atașamentul său față de Republica Moldova și valorile creștin-ortodoxe în cadrul emisiunii Moldova LIVE. Tarlev a vorbit despre nevoia de unitate și dezvoltare în țară, criticând influențele externe și lipsa progresului.

    „Eu sunt moldovan, Moldova este Patria mea! Eu sunt creștin ortodox, sunt patriot al statului meu și eu vreau să lupt pentru țară, pentru neam, să avem o viață decentă, atât cât ne-a dat Dumnezeu crucea s-o ducem și să trăim pe pământ, și să lăsăm o țară dezvoltată pentru copii, nepoți, strănepoți”, a declarat candidatul.

    El a invocat cuvintele domnitorului Ștefan cel Mare pentru a-și exprima viziunea asupra viitorului țării: „Așa cum spunea înaintașul nostru Ștefan cel Mare: ‘Moldova nu este a mea, Moldova nu este a voastră, Moldova este a urmașilor urmașilor noștri!’”

    Tarlev a subliniat că oamenii din Moldova nu își doresc geopolitică și interese străine, ci o viață stabilă și prosperă: „Dar ce avem noi? Vorbe, declarații pompoase, multă geopolitică, interese străine… Țara are nevoie de dezvoltare, oamenii vor bunăstare, pace, să trăiască în liniște și cu încredere în viitor. Oamenii vor să trăiască bine în țara lor.”

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVictor Parlicov dezminte zvonurile despre crearea unui nou partid politic
    Next Article LIVE// Intellect Group: MOLDOVA SECURITY PLATFORM – Conferința Internațională a V-a. „Europa în secolul XXI: Suveranitate. Regândire”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    O arteră importantă a capitalei se modernizează: șoseaua Muncești este reabilitată pe mai multe tronsoane

    7 august 2026

    Strada Burebista a intrat în etapa de modernizare: lucrări de amploare între bd. Dacia și str. Sarmizegetusa

    7 august 2026

    Mai multe accese pietonale din zona străzii Alba-Iulia sunt amenajate în cadrul lucrărilor de reabilitare

    7 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    O arteră importantă a capitalei se modernizează: șoseaua Muncești este reabilitată pe mai multe tronsoane

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Premierul le cere moldovenilor plecați peste hotare să revină cu idei și experiență pentru dezvoltarea țării

    7 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Peste 2,3 milioane de angajați britanici, reprezentați de sindicate, cer încetarea escaladării din Orientul Mijlociu

    7 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Strada Burebista a intrat în etapa de modernizare: lucrări de amploare între bd. Dacia și str. Sarmizegetusa

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Maia Sandu critică amânarea alegerilor din Găgăuzia: „Oamenii au nevoie de Adunare Populară”

    7 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.