Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Campanie anti- corupție electorală: Peste 160 de dosare, transmise la CNA de către poliție
    AUTORITĂȚI

    Campanie anti- corupție electorală: Peste 160 de dosare, transmise la CNA de către poliție

    25 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Poliția a înregistrat 286 de materiale, fiind întocmite 295 de procese-verbale de constatare a infracțiunii de corupere electorală pasivă. 163 de procese-verbale au fost transmise, după competență, Centrului Național Anticorupție (CNA).

    Poliția subliniază că persoanele care cooperează cu ancheta și oferă informații vor fi scutite de plata amenzilor.

    Oamenii legii continuă să întreprindă acțiuni pentru documentarea persoanelor care au acceptat bani în schimbul voturilor, dar și celor care au influențat procesele de a corupe alegătorii.

    „Încurajăm cetățenii să fie vigilenți și să raporteze orice tentativă de corupție electorală. Doar prin implicarea activă a tuturor putem asigura un scrutin electoral corect și transparent, fără influențe ilegale”, îndeamnă Inspectoratul General al Poliției.

    În context, amintim că, șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu, a anunțat că, în luna septembrie, gruparea criminală condusă de Ilan Șor a transferat 15 milioane de dolari, iar în octombrie suma a crescut la 24 de milioane de dolari pentru a corupe alegătorii.

    Totodată, pe parcursul lunii octombrie, Poliția a documentat și suspendat activitatea a 97 de grupuri în Telegram, unde erau instruite persoane, pentru a putea intra în posesia platformei PSB a unei bănci din Federația Rusă, ca să primească transferuri pentru coruperea electoratului din Republica Moldova.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleHai în titlurile de final ale filmului CARBON! Moldoveni din 59 de țări și-au asigurat deja un loc la premiera online
    Next Article Deficit bugetar de 7,5 miliarde de lei în nouă luni

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Șeful Parlamentului solicită demisia directorului Metalferos în contextul unor suspiciuni legate de tranzacții cu terenuri

    2 iulie 2026

    Protest în fața Parlamentului împotriva reformei „Restart în educație”

    2 iulie 2026

    Victoria Furtună critică dur discursul Maiei Sandu: „mult zgomot, zero răspundere”

    1 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Bulevardul Iuri Gagarin: lucrări nocturne pentru modernizarea infrastructurii și reducerea disconfortului în trafic

    2 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Efectele crizei energetice din Rusia se extind: Kârgâzstan caută soluții pentru asigurarea pieței interne

    2 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Trafic suspendat pe mai multe străzi din Chișinău în următoarele zile

    2 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Summitul NATO de la Ankara: SUA cer evaluarea cheltuielilor pentru apărare și mai mult acces pentru industria de armament

    2 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Usatîi: Am boicotat ședințele comisiei, iar acum mi-au tăiat 75% din salariu

    2 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.