Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Cameraman, reținut de separatiști: „M-am simțit ca într-o țară străină”
    AUTORITĂȚI

    Cameraman, reținut de separatiști: „M-am simțit ca într-o țară străină”

    15 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Octavian Lupăcescu, cameraman al postului TV Studio-L din Căușeni, a oferit detalii despre reținerea sa de către forțele separatiste transnistrene.

    Acesta a spus că a fost oprit împreună cu un coleg în timp ce se deplasau spre o filmare în Fârlădeni, iar separatiștii i-au acuzat că au trecut „hotarul” regiunii transnistrene în mod ilegal.

    „Ni s-au cerut actele și s-a verificat tot echipamentul din mașină. Ni s-a spus că am trecut ilegal hotarul și că trebuie să mergem la Bender, la postul lor vamal central. Acolo am fost interogați, iar echipamentele și telefoanele noastre au fost verificate. Totul a durat aproximativ două ore. După ce s-au convins că nu aveam înregistrări din acea zonă, ne-au eliberat, dar ne-au aplicat o amendă de 200 de ruble, pe care o putem achita doar pe teritoriul lor, ceea ce este foarte straniu”, a declarat Lupăcescu.

    Cameramanul a precizat că nu au fost agresiuni din partea autorităților separatiste, dar experiența a fost umilitoare.

    „Nu era absolut niciun semn că am trecut un hotar, iar ideea de a fi tratat ca și cum aș fi într-o altă țară, deși eram pe plaiul meu natal, a fost foarte inconfortabilă. Trăiesc aici, la 20 de kilometri, și totuși m-am simțit ca un străin”, a adăugat acesta.

    Reținerea jurnaliștilor a atras reacții dure din partea autorităților de la Chișinău. Biroul Politici de Reintegrare a condamnat practicile abuzive ale regimului de la Tiraspol.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAtmosferă tensionată și proteste în jurul Stade de France, în urma unui meci din Liga Națiunilor între Israel și Franța
    Next Article Ordinea publică, asigurată de carabinieri: 60 evenimente și 99 contravenții înregistrate

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Parlamentul se întrunește în ședință extraordinară pentru examinarea stării de urgență în sectorul energetic

    24 martie 2026

    Drone prăbușite lângă linia Isaccea–Vulcănești: acces restricționat și lucrări de deminare în desfășurare

    24 martie 2026

    CEC obligă cinci partide să efectueze audit financiar pentru perioada 2023–2025

    24 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Plahotniuc promite să se apere în instanță: va participa la ședința de judecată și va combate acuzațiile procurorilor

    24 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Apel în SUA pentru aplicarea Amendamentului 25 împotriva lui Donald Trump, pe fondul tensiunilor interne și externe

    24 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victoria Furtună: Apa devine o resursă strategică pentru viitorul Moldovei

    24 martie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Parlamentul se întrunește în ședință extraordinară pentru examinarea stării de urgență în sectorul energetic

    24 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Criza carburanților: MAN cere convocarea de urgență a deputaților

    24 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.