Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Bunuri de 190 milioane de euro, identificate în schema Laundromatul Rusesc
    AUTORITĂȚI

    Bunuri de 190 milioane de euro, identificate în schema Laundromatul Rusesc

    14 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Procuratura Anticorupție (PA) anunță că a primit ieri confirmarea că, în colaborare cu autoritățile de drept dintr-o altă jurisdicție, au fost identificate bunuri provenind din schema de spălare de bani Laundromatul Rusesc, în valoarea de circa 190 de milioane de euro.

    Pe baza probelor administrate de PA, o jurisdicție străină a înghețat deja conturi bancare în valoare de peste 100 de milioane de dolari și urmează să fie aplicate sechestre în valoare de 40 de milioane și 50 de milioane de dolari în alte două jurisdicții.

    „Pe parcursul anului 2024, în cadrul investigațiilor, Procuratura Anticorupție a furnizat informațiile și probele necesare pentru identificarea conturilor bancare implicate, urmărirea fluxurilor financiare și blocarea acestora. Aplicarea sechestrului și eventuala confiscare a acestor bunuri reprezintă un pas important în recuperarea acestora în interesul cetățenilor, demonstrând angajamentul de a preveni și combate fenomenul corupției și spălarea banilor, atât la nivel național, cât și internațional. În scurt timp, Procuratura Anticorupție va solicita instanței de judecată să autorizeze măsurile de sechestru asupra acestor conturi”, se menționează într-un comunicat al PA.

    Procuratura ține să menționeze că, pe parcursul ultimilor doi ani, a fost activ implicată în restabilirea relației de încredere cu omologii săi în alte țări, în special în ceea ce vizează cooperarea internațională în cauzele penale Frauda Bancară și Laundromat, inclusiv la conferințe internaționale, ședințe bilaterale și vizite de lucru. 

    „Aceste relații personale au sporit o cooperare internațională, care, în ultimii doi ani a rezultat în identificarea și înghețarea a bunurilor în valoare de peste 87 de milioane de dolari peste hotare în cauza penală Frauda Bancară și acum peste 100 de milioane de dolari în cauza penală Laundromat”, mai notează instituția.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMoldova și Franța relansează negocierile pentru Acordul bilateral în domeniul securității sociale
    Next Article Premiile Naționale 2024: 24 de dosare, analizate pentru realizări remarcabile în diverse domenii

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victoria Furtună critică „tăcerea ca politică de stat” în contextul conflictului SUA-Iran

    2 martie 2026

    Fiodor Gagauz: Relațiile dintre Chișinău și Comrat aproape niciodată nu au fost lipsite de tensiuni pe tot parcursul perioadei de la recunoașterea oficială a Autonomiei

    2 martie 2026

    13 magistrați au depus documentele pentru evaluarea externă în cauze de corupție

    27 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Tensiunile geopolitice împing în sus cotațiile Brent. ANRE anunță majorări

    2 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinău: Primăria înființează Comitet pentru planificare strategică și monitorizarea proiectelor municipale

    2 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Omul de afaceri și fost senator rus Umar Djabrailov a murit într-un hotel din Moscova

    2 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună critică „tăcerea ca politică de stat” în contextul conflictului SUA-Iran

    2 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mihai Popșoi condamnă atacurile Iranului din Orientul Mijlociu și face apel la reținere

    2 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.