Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Bulgaria are guvern, după șapte rânduri de alegeri în patru ani
    GEOPOLITICA

    Bulgaria are guvern, după șapte rânduri de alegeri în patru ani

    16 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Parlamentul Bulgariei a aprobat joi o nouă coaliție guvernamentală, rezultată dintr-un compromis între conservatori și alte formațiuni politice, inclusiv socialiștii, în încercarea de a adresa criza politică prelungită din țară. Coaliția a obținut 125 de voturi pentru și 114 împotrivă, relatează AFP.

    Președintele Rumen Radev l-a desemnat pe Rosen Jeliazkov (56 de ani) în funcția de premier, un apropiat al fostului premier Boiko Borisov. Jeliazkov, care a deținut diverse funcții de ministru și a fost președinte al Parlamentului în 2023, își propune să adreseze mai multe probleme economice și politice, inclusiv aderarea Bulgariei la zona euro și implementarea unui buget echilibrat.

    Noua coaliție guvernamentală include alianța proeuropeană GERB-SDS, socialiștii și formațiunea populistă „Există un astfel de popor” (ITN), susținută de Mișcarea pentru Drepturi și Libertăți, un partid al minorității turce. Aceasta vine după o serie de șapte alegeri legislative începând din 2021 și negocieri îndelungate pentru formarea unui guvern. Deși șansele ca această coaliție să își finalizeze mandatul de patru ani sunt considerate slabe de analiști, Bulgaria speră să profite de avantajele aderării complete la spațiul Schengen, obținută la începutul acestui an.

    În ciuda incertitudinilor, politologul Daniel Smilov consideră că guvernul ar putea rezista cel puțin un an, fiind capabil să realizeze obiective importante precum aderarea la zona euro și obținerea de fonduri europene. Un sondaj recent indică faptul că 76% dintre alegătorii bulgari sunt dispuși să accepte orice compromis pentru a avea un guvern stabil.

    Principalele priorități ale noului executiv includ modernizarea armatei și îmbunătățirea procedurilor judiciare.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTarlev a fost decorat cu Ordinul Eparhial Vasile cel Mare
    Next Article În Australia, sute de persoane au rămas fără curent electric

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ursula von der Leyen, după criza migranților din Ceuta: „Imaginile sunt inacceptabile”

    31 iulie 2026

    Trump anunță un acord privind dezarmarea Hamas: armata israeliană ar urma să se retragă din Gaza

    31 iulie 2026

    Antonio Tajani acuză Spania că încurajează migrația ilegală și cere măsuri în Spațiul Schengen

    31 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul Constantin Cuiumju cere Guvernului sedii de stat pentru ANRE și Energocom: „Se cheltuie milioane pe chirii”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban acuză PAS că evită discuția despre cămine și pune problema priorităților statului

    31 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ursula von der Leyen, după criza migranților din Ceuta: „Imaginile sunt inacceptabile”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici cere transparență privind repartizarea locurilor în căminele universitare

    31 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.