Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Bolojan: Susținerea Ucrainei, un efort pentru protecția Moldovei și a întregii regiuni
    AUTORITĂȚI

    Bolojan: Susținerea Ucrainei, un efort pentru protecția Moldovei și a întregii regiuni

    7 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a subliniat într-o declarație recentă că tot ceea ce face Uniunea Europeană, România și NATO pentru a susține Ucraina nu este doar un ajutor pentru această țară, ci o măsură preventivă pentru protejarea nu doar a României, ci și a Republicii Moldova.

    În opinia sa, sprijinul acordat Ucrainei în fața agresiunii rusești are un impact direct asupra securității întregii regiuni, iar stabilitatea Ucrainei este esențială pentru securitatea Europei Centrale și de Est, inclusiv pentru Republica Moldova.

    Comentând într-o întâlnire cu jurnaliștii despre importanța protecției aeriene pentru Republica Moldova, Bolojan a făcut referire la un proiect de lege adoptat de parlamentul român, care vizează controlul mai eficient al spațiului aerian al țării. Legea prevede și posibilitatea de a doborî drone care ar reprezenta un risc pentru securitatea națională. Deși această lege nu a intrat încă în vigoare, fiind contestată la Curtea Constituțională, Bolojan s-a arătat încrezător că recursurile vor fi respinse în scurt timp, deoarece nu există motive întemeiate de neconstituționalitate.

    În continuare, Bolojan a subliniat că România a reușit să prevină apropierea pericolelor de granițele Moldovei, prin măsurile de apărare și securitate implementate la nivel național și internațional. Acesta a afirmat că România își joacă un rol crucial ca un „scut” de securitate în fața provocărilor externe și că această protecție trebuie extinsă și asupra Republicii Moldova, având în vedere riscurile de destabilizare regională generate de conflictul din Ucraina.

    În acest context, Bolojan a amintit și de provocările legate de combaterea ingerințelor externe în procesele electorale din România și Moldova. Acesta a subliniat că războiul din Ucraina nu înseamnă doar un conflict militar, ci și un război hibrid în care se urmărește subminarea încrederii cetățenilor în instituțiile statului. În acest sens, România trebuie să fie pregătită pentru a proteja integritatea alegerilor și a preveni orice formă de manipulare externă care ar putea genera instabilitate politică și socială.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAlexandr Stoianoglo: Guvernarea nu înțelege realitățile cetățenilor
    Next Article Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, a discutat cu reprezentanții ONU și Kazahstanului despre asistență pentru infrastructura orașului 

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Mesajul Victoriei Furtună despre suveranitate: „Puterea aparține poporului și numai poporului”

    23 iunie 2026

    Moldelectrica: Iurie Sandu a fost selectat prin procedură internă de concurs pentru funcția de director al sucursalei Nord

    22 iunie 2026

    Controverse în jurul reformei APL: Locuitorii din Măcărești refuză integrarea în municipiul Ungheni

    22 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Mesajul Victoriei Furtună despre suveranitate: „Puterea aparține poporului și numai poporului”

    23 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Bruxellesul schimbă abordarea: Republica Moldova și Ucraina vor fi evaluate separat în procesul de aderare

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Dispută politică în Cehia: Guvernul îl exclude pe președintele Petr Pavel din delegația la summitul NATO

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    AUR Moldova își schimbă denumirea: formațiunea va activa sub numele Partidul Național Conservator European

    23 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Belarus și Rusia își coordonează pozițiile: întâlnire Putin–Lukașenko pe teme de securitate

    23 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.