Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Bolea: Seceta afectează 945.000 hectare de terenuri agricole în R.Moldova
    AUTORITĂȚI

    Bolea: Seceta afectează 945.000 hectare de terenuri agricole în R.Moldova

    27 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Aproximativ 945.000 de hectare de terenuri din țară au fost afectate de seceta din acest an în proporție de 80 la sută sau chiar în totalitate, iar peste 10.700 de hectare – 70-80 la sută.

    Potrivit ministrului Agriculturii și Industriei Alimentare, Vladimir Bolea, pentru aceste terenuri au fost deja emise acte de constatare a pagubelor suportate de agricultori din cauza condițiilor climaterice nefavorabile.

    Bolea a menționat că agricultorii au început deja să depună dosarele pentru a beneficia de subvenții din cele 100 de milioane de lei alocate de Guvern din fondul de intervenții.

    „Avem deja peste 200 de dosare depuse la AIPA. Vorbim despre o situație excepțională și, nefiind posibil declararea situației excepțională, legea specială a fost votată și, mai departe, vorbim despre măsuri fiscale care este cuprinsă în această lege specială, pentru că este inclus și inspectoratul fiscal în lista de creditori a agenților economici, care au 60% paguri pe o suprafață de 50%. Lucrăm, evident, împreună cu Ministerul Economiei și Ministerul Finanțelor, la un credit agricol, pentru că înțelegem că este necesar de resurse financiare pe perioada mai lungă, suntem la identificare de resurse financiare”, a declarat Vladimir Bolea.

    Bolea a menționat că resursele suplimentare pentru a ajuta fermierii afectați de condițiile meteo nefavorabile vor fi accesate de la Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO), care administrează fonduri de la diferiți parteneri ai acestei structuri internaționale a ONU.

    „Am primit acceptul de la ei și confirmarea că în acest an banii care în mod obișnuit FAO îi distribuia pentru diferite alte tipuri de activități care au fost plănuiți la cerința și cererea din partea Ministerului Agriculturii, acești bani vor fi redirecționați pentru achiziții aproximativ la 400.000 de tone de material semincer și vorbim despre grâu. Cultura de grupa I-a care va veni în sprijin pentru agricultorii din raioanele din Republica Moldova, care au prezentat actele de secetă și sunt deja înregistrate în registrele de la Ministerul Agriculturii”, a spus Bolea.

    De menționat că, luna aceasta, Cabinetul de miniștri a aprobat alocarea a 100 de milioane de lei pentru compensarea parțială a pierderilor fermierilor a căror recoltă a fost afectată grav de seceta și arșița puternică din vara curentă. Banii sunt fi repartizați de către Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare, prin intermediul Agenției de Intervenție și Plăți pentru Agricultură.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRomânia și Polonia în vizorul Rusiei: Semnale de alarmă nucleară
    Next Article Premierul britanic Keir Starmer s-a întâlnit pentru prima oară cu Donald Trump la New York

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Renato Usatîi: Pentru a mă șantaja, guvernarea a dat indicații Curții de Apel Chișinău să amâne ședința de judecată după alegerile parlamentare

    17 septembrie 2025

    Irina Vlah – reacție la hotărârea CEC: O vom contesta. E motivată politic

    17 septembrie 2025

    Guvernul lansează eForms: achiziții publice după modelul Uniunii Europene

    17 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Recean: „Justiția nu mai are scuze – Plahotniuc trebuie extrădat și adus sub arest”

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: Pentru a mă șantaja, guvernarea a dat indicații Curții de Apel Chișinău să amâne ședința de judecată după alegerile parlamentare

    17 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah – reacție la hotărârea CEC: O vom contesta. E motivată politic

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Lavrov: Europa nu are ce căuta la masa negocierilor pentru Ucraina

    17 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Sebastien Lecornu restrânge privilegiile ex‑prim‑miniștrilor în Franța: se elimină beneficiile pe viață

    17 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.