Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Blocul Comuniștilor și Socialiștilor cere audierea de urgență a conducerii ANRE: Prețurile la carburați cresc zilnic, oamenii intră în incapacitate de plată
    AUTORITĂȚI

    Blocul Comuniștilor și Socialiștilor cere audierea de urgență a conducerii ANRE: Prețurile la carburați cresc zilnic, oamenii intră în incapacitate de plată

    16 septembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Deputații Blocului Comuniștilor și Socialiștilor au cerut audierea de urgență a conducerii Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE). Solicitarea a fost expusă, astăzi, în cadrul ședinței Parlamentului. Majoritatea PAS s-a opus însă inițiativei, considerând că nu există nicio urgență în acest sens.

    „La începutul acestui an, Parlamentul Republicii Moldova a exprimat vot de neîncredere ANRE și a propus să plece în demisie, pentru că acest regulator național nu face nimic, când prețurile la carburanți cresc pe zi ce trece. Ei nu doresc să plece și motivează că nu pot face nimic pentru a controla prețurile. Dacă nu pot face nimic, de ce continuă să ocupe funcțiile la ANRE. Observăm cum zilnic cresc prețurile, poporul este în incapacitate de plată, noi considerăm că trebuie să audiem această agenție și să decidem ce poziție are parlamentul față de această instituție și față de directoirii care nu fac nimic. Cerem să fie audiați directorii azi’, a declarat Batrîncea.

    Deputații PAS s-au opus inițiativei.

    „Audieri de dragul audierilor nu au rostul. Săptămâna viitoare putem să facem. De ce să ne grăbim?”, s-a întrebat Dan Perciun, deputat PAS.

    În replică, Batrîncea i-a informat pe deputați că ANRE a anunțat prețurile de referință pentru vineri, 17 septembrie, care din nou sunt în creștere. Astfel, benzina cu cifra octanică A 95 va costa 20,98 de lei pentru un litru, cu 6 bani mai mult decât astăzi, iar motorina va costa 16,81 lei per litru, cu 7 bani mai mult decât astăzi. Nici acest argument nu i-a convins pe deputații PAS care au votat împotriva inițiativei de a audia conducerea ANRE.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMai verde, mai frumos. Ceban: Efectuăm lucrări de înverzire în mai multe sectoare
    Next Article Sindicaliștii trag semnal de alarmă: Prețurile la produsele alimentare cresc, populația cea mai săracă nu are nicio susținere din partea statului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Parlamentul de la Chișinău găzduiește reuniunea Comitetului Permanent al PACE

    18 noiembrie 2025

    Numărul redus de judecători la CSJ afectează gestionarea dosarelor

    18 noiembrie 2025

    Mult sau puțin? Care e primul salariu ridicat de Costiuc în Parlament

    18 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Parlamentul de la Chișinău găzduiește reuniunea Comitetului Permanent al PACE

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Secretarul General al Consiliului Europei, Alain Berset, în vizită la Chișinău: lansarea planului CoE 2025–2028

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Berlinschii încurajează tinerii să fie critici, responsabili și implicați civic

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Sărbătorile de iarnă 2025-2026 în Chișinău: concerte, târguri și Revelion în PMAN și sectoarele capitalei

    18 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Fostul Hotel Național, securizat: Chișinăul trece la măsuri imediate de protecție

    18 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.