Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Blocul Alternativa denunță derapajele democratice și juridice grave din Republica Moldova
    AUTORITĂȚI

    Blocul Alternativa denunță derapajele democratice și juridice grave din Republica Moldova

    4 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În cadrul unei conferințe de presă organizate vineri, 04 aprilie, liderii Blocului Alternativa au tras un semnal de alarmă privind abaterile grave de la principiile statului de drept și ale democrației în Republica Moldova.

    Alexandr Stoianoglo a declarat că Moldova trăiește astăzi sub o formă de dictatură mascată în lozinci europene. „O Moldovă fără justiție și doar cu zâmbet european nu poate exista. Societatea noastră are nevoie de o justiție dreaptă, care nu răspunde la comenzi”, a subliniat Stoianoglo, adăugând că Blocul Alternativa nu doar înțelege ce trebuie făcut, dar știe și cum poate schimba actuala stare de lucruri.

    Ion Ceban a acuzat actuala guvernare de capturarea instituțiilor statului și de utilizarea Autorității Naționale de Integritate ca instrument politic de șantaj asupra funcționarilor publici, în special asupra primarilor din localități. „Presiunile se amplifică mai ales în preajma campaniilor electorale”, a menționat Ceban.

    Iurie Muntean a vorbit despre o criză profundă de legitimitate a guvernării actuale, afirmând că PAS nu mai are susținerea majorității cetățenilor. „Această criză de legitimitate impune guvernării să recurgă la persecuții, inclusiv asupra presei, prin închiderea instituțiilor media incomode”, a spus Muntean.

    Ion Chicu a atras atenția asupra unor derapaje grave în respectarea drepturilor omului și utilizarea abuzivă a banilor publici. „Este inadmisibil ca într-un stat candidat la aderarea la Uniunea Europeană să fie tolerate astfel de practici”, a conchis Chicu.

    Totodată, liderii au anunțat că Departamentul Juridic al Blocului Alternativa a elaborat capitolul „Justiție” al Programului de Țară, care conține soluții concrete pentru revenirea Republicii Moldova la statul de drept și la democrație. Documentul va fi prezentat public săptămâna viitoare.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleOlesea Stamate, după excluderea din PAS: Am sufletul împăcat
    Next Article Ambasadorul Ucrainei: Conflictul transnistrean trebuie soluționat pașnic

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    13 magistrați au depus documentele pentru evaluarea externă în cauze de corupție

    27 februarie 2026

    Produse „Made in Moldova” în sectoarele orașului: Primăria invită cetățenii la târgurile micilor antreprenori

    27 februarie 2026

    Primarul și viceprimarul Durlești, vizați într-un dosar de escrocherie cu terenuri publice

    27 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Magistrata din dosarul Creangă își anunță plecarea din funcție

    28 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Liderul „Moldova Mare” cere resetarea negocierilor Chișinău–Tiraspol

    28 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Peste 140 de ucraineni au obținut cetățenia Republicii Moldova după începutul războiului

    27 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Judecătoarea Lilia Lupașco contestă actul ANI privind presupusa avere nejustificată

    27 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Investigație: doi cetățeni cu dublă cetățenie, suspectați de implicare în politica moldovenească

    27 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.