Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Blocul Alternativa continuă consultările publice. Liderii formațiunii au discutat cu locuitorii din Dondușeni despre viitorul țării
    AUTORITĂȚI

    Blocul Alternativa continuă consultările publice. Liderii formațiunii au discutat cu locuitorii din Dondușeni despre viitorul țării

    15 iunie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Liderii și reprezentanții Blocului Alternativa au organizat astăzi o nouă sesiune de consultări publice, de această dată în raionul Dondușeni, în cadrul inițiativei naționale „La sfat cu cetățenii”. Scopul întâlnirii a fost de a implica populația în conturarea Programului de țară, oferind fiecărui cetățean posibilitatea să își exprime deschis opiniile și așteptările.

    În fața unei săli pline, Alexandr Stoianoglo a criticat lipsa de reacție a guvernării față de abuzurile comise împotriva celor mai vulnerabili membri ai societății:

    „Zeci de mii de oameni au fost amendați abuziv în contextul campaniei electorale. Nu am văzut nicio intenție din partea guvernării de a corecta aceste nedreptăți. De ce? Pentru că frica este strategia principală de guvernare.”

    Iurie Muntean a adus în atenție realitățile economice ignorate de autorități:

    „PIB-ul din 2024 este mai mic decât în 1991. Guvernarea se laudă cu fonduri europene, dar 80% din acești bani sunt împrumuturi. Nimeni nu explică public cum vor fi returnați acești bani. Între timp, asistăm la un război al curților din Chișinău între PAS și Ceban, în timp ce satele rămân fără infrastructură.”

    Gaik Vartanean a avertizat cetățenii asupra promisiunilor electorale:

    „Vor veni partide care promit totul, dar trebuie întrebați ce au făcut până acum. Blocul Alternativa vine cu experiență, nu cu lecții învățate din mers. Funcția publică nu e loc de testare.”

    La rândul său, Ion Chicu a subliniat caracterul autentic al demersului:

    „Am fost în 34 din cele 35 de raioane. Nu este o campanie electorală, ci un proiect de reconstrucție a statului. Adevărata ofensă pentru guvernare este că vorbim despre soluții reale, nu despre lozinci geopolitice.”

    Prin aceste consultări, Blocul Alternativa își reafirmă angajamentul pentru un program realist, bazat pe nevoile directe ale populației și pe ideea unui stat suveran, echilibrat și eficient.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRenato Usatîi, de Ziua Lucrătorului Medical: Fără un sistem de sănătate funcțional, nicio strategie nu are sens. Noi ne angajăm să realizăm programul „Întoarcem Doctorii Acasă!”
    Next Article Participanți la marșul Pride ar fi agresați după încheierea evenimentului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Război cibernetic și manipulare online – explicația oficială a anulării alegerilor din România

    16 septembrie 2025

    Alexandr Muravschi laudă Alianța „MOLDOVENII”: unicul partid cu propuneri clare pentru fiecare sector

    16 septembrie 2025

    Blocul ALTERNATIVA: Integrarea europeană trebuie să devină proiect de țară, nu armă electorală

    16 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ucraina restricționează importurile de motorină din India: temeri legate de petrol rusesc

    16 septembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Victorie la Curtea de Apel. Irina Vlah: CEC nu avea dreptul să închidă ochii la încălcările lui Dorin Recean 

    16 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Război cibernetic și manipulare online – explicația oficială a anulării alegerilor din România

    16 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alexandr Muravschi laudă Alianța „MOLDOVENII”: unicul partid cu propuneri clare pentru fiecare sector

    16 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Blocul ALTERNATIVA: Integrarea europeană trebuie să devină proiect de țară, nu armă electorală

    16 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.