Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Biden l-a decorat pe Papa Francisc cu cea mai înaltă distincție civilă din SUA
    GEOPOLITICA

    Biden l-a decorat pe Papa Francisc cu cea mai înaltă distincție civilă din SUA

    13 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele american Joe Biden l-a decorat sâmbătă pe Papa Francisc cu Medalia prezidențială a libertății, cea mai înaltă distincție civilă din SUA, relatează dpa.

    Joe Biden intenționa să-i acorde medalia șefului Bisericii Catolice în persoană vineri, dar președintele la final de mandat și-a anulat deplasarea în Italia din cauza incendiilor din California.

    Prestigioasa distincție este acordată „persoanelor care au avut contribuții exemplare la prosperitatea, valorile sau securitatea SUA, pacea mondială sau alte demersuri semnificative societale, publice sau private”, se menționează într-un comunicat al Casei Albe, citat de Agerpres. 

    Este singura dată când Biden a decernat Medalia prezidențială a libertății. 

    Popa i-a slujit „pe cei vulnerabili și fără voce” timp de decenii, se menționează în comunicatul Casei Albe. 

    „Misiunea sa de a-i sluji pe cei săraci nu a încetat niciodată. Un păstor plin de iubire, el răspunde cu bucurie întrebărilor copiilor despre Dumnezeu. Un profesor exigent, ne cere să luptăm pentru pace și să protejăm planeta”, mai menționează Casa Albă. 

    „Un lider receptiv, întinde o mână diferitelor credințe. Primul papă din emisfera sudică, Papa Francisc este ca niciunul dintre cei dinaintea sa. Înainte de toate, este un papă al oamenilor – o lumină a credinței, speranței și iubirii care strălucește puternic în întreaga lume”, conchide textul citat. 

    Din 2013, Papa Francisc nu este doar liderul a circa 1,4 miliarde de catolici din întreaga lume ci și capul statului Vatican. Cel mai mic stat din lume menține relații diplomatice cu 184 de țări.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAu devenit cunoscute noi circumstanțe ale prăbușirii avionului în Coreea
    Next Article Germania lansează o nouă divizie pentru protejarea infrastructurii critice și a securității interne

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Strâmtoarea Ormuz ar putea fi redeschisă cu noi condiții și posibile taxe de tranzit

    8 iunie 2026

    Iranul suspendă atacurile împotriva Israelului, dar avertizează că poate relua operațiunile

    8 iunie 2026

    Partidul premierului Nikol Pașinian a câștigat alegerile parlamentare din Armenia cu aproape 50% din voturi

    8 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Deputatul Vasile Costiuc, sancționat cu proces-verbal pentru calomnie în urma unei plângeri depuse de un șef din Poliție

    8 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Gaik Vartanean: accesul la informație în limba vorbită de cetățeni este esențial pentru coeziune socială

    8 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Strâmtoarea Ormuz ar putea fi redeschisă cu noi condiții și posibile taxe de tranzit

    8 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Modernizare rutieră în sectorul Rîșcani: Strada Constructurilor va fi reabilitată complet, împreună cu alte două străzi

    8 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu felicită Armenia pentru desfășurarea alegerilor și reafirmă sprijinul pentru dialog

    8 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.