Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Berlinul anunță un nou șef al spionajului german
    GEOPOLITICA

    Berlinul anunță un nou șef al spionajului german

    18 iunie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ambasadorul german în Ucraina, Martin Jaeger, va fi noul preşedinte al serviciului de informaţii externe al ţării sale, BND (Bundesnachrichtendienst).

    Jaeger, în vârstă de 60 de ani, va fi succesorul lui Bruno Kahl, actualul şef al BND, conform unei decizii despre care surse guvernamentale ale dpa afirmă că a fost adoptată miercuri de executivul de la Berlin, potrivit Agerpres.

    Diplomat de cel mai înalt nivel, noul şef al spionajului german are o experienţă considerabilă ca ambasador în zone de criză, în Cancelarie (cabinetul premierului) şi în domeniul afacerilor.

    Predecesorul său, Kahl, 62 de ani, a condus BND din 2016. El urmează să preia postul de reprezentant al Germaniei pe lângă Sfântul Scaun, pe care se pare că îl dorea de mai mult timp.

    BND este unul din cele trei servicii de informaţii ale Germaniei, alături de Oficiul Federal pentru Protecţia Constituţiei (BfV) – informaţii interne, şi de Serviciul de Contrainformaţii Militare (MAD), specializat în forţele armate.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous Article12 cetățeni moldoveni au fost evacuați din Israel
    Next Article Renato Usatîi: Viitorul Guvern nu trebuie să fie de stânga sau de dreapta, ci format doar din specialiști din toate partidele, inclusiv extraparlamentare

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Evacuări în masă din Iran: sute de oameni fug spre granița cu Azerbaidjan

    18 iunie 2025

    Parlamentul European cere înăsprirea legilor împotriva abuzului sexual asupra minorilor

    17 iunie 2025

    Chișinău și Tirana accelerează colaborarea: permise de conducere, securitate socială și integrare europeană

    17 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Cooperarea moldo-suedeză, discutată de premierul Dorin Recean cu ambasadoarea Suediei, Katarina Fried, la o întrevedere de rămas-bun

    18 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi: Viitorul Guvern nu trebuie să fie de stânga sau de dreapta, ci format doar din specialiști din toate partidele, inclusiv extraparlamentare

    18 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Berlinul anunță un nou șef al spionajului german

    18 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    12 cetățeni moldoveni au fost evacuați din Israel

    18 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Blocul Alternativa cere reformarea gestiunii drepturilor de autor: „Autorii sunt nemulțumiți”

    18 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.