Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » BERD acordă Moldovei 18,2 milioane de euro pentru reabilitarea coridorului feroviar strategic
    AUTORITĂȚI

    BERD acordă Moldovei 18,2 milioane de euro pentru reabilitarea coridorului feroviar strategic

    13 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare va acorda R. Moldova un împrumut în valoare de 18,205 milioane de euro pentru reabilitarea coridorului feroviar Nord-Centru Vălcineț-Ocnița-Bălți-Ungheni-Chișinău-Căinari.

    Este vorba despre inițiativa UE „Coridoarele de Solidaritate”, iar Guvernul a aprobat semnarea Acordului de modificare nr.1 la Acordul de împrumut dintre Republica Moldova și BERD „RLF – Răspuns de urgență – Căile Ferate din Moldova”, semnat la Chișinău pe 27 iunie 2023.

    Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale precizează că proiectul integral prevede reabilitarea coridorului feroviar Vălcineț-Ocnița-Bălți-Ungheni-Chișinău-Căinari, cu o lungime de 446 de kilometri, din care 128 de kilometri de cale ferată sunt într-o stare nesatisfăcătoare.

    Parlamentul a ratificat anterior următoarele acorduri pentru a susține implementarea proiectului: un împrumut de 23 de milioane de euro de la BERD, un grant de 19,56 milioane de euro prin Instrumentul European de Vecinătate și un contract de finanțare de 41,205 milioane de euro de la BEI.

    „Acest tronson de cale ferată asigură legătura cu mediul industrial din nordul și centrul Republicii Moldova, inclusiv cu zonele economice libere din Mărculești, Bălți, Ungheni și Chișinău. Coridorul este important pentru exportul, importul și tranzitul mărfurilor din România și Ucraina. În plus, acest tronson conectează coridorul feroviar Căinari-Cimișlia-Basarabeasca-Giurgiulești, fiind utilizat pentru logistica mărfurilor transbordate în porturile dunărene și cele de la Marea Neagră”, susțin autorităților.

    Lucrările de reparație a tronsonului sunt programate să fie finalizate până la sfârșitul anului 2025.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAlertă Seismică: Cutremur în apropiere de Republica Moldova
    Next Article Populația penitenciară din Moldova: 240,5 deținuți la 100.000 de locuitori, printre cele mai ridicate din Europa

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Tkaciuk, despre noul Cod Electoral: „Alegătorul trebuie să schimbe lucrurile prin vot, nu prin migrație”

    14 iulie 2026

    Ian Lisnevschi: Doar 31% dintre cetățeni mai au încredere în procesul electoral

    14 iulie 2026

    „Nu toți sunt tratați la fel”: declarații critice despre gestionarea scandalurilor din PAS

    14 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Tkaciuk, despre noul Cod Electoral: „Alegătorul trebuie să schimbe lucrurile prin vot, nu prin migrație”

    14 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Doar 31% dintre cetățeni mai au încredere în procesul electoral

    14 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Lucrări de infrastructură în sectorul Ciocana: trotuarele de pe strada Meșterul Manole sunt reconstruite

    14 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Bulgaria respinge implicarea în „Coaliția de Voință”: „Războiul nu poate fi rezolvat prin escaladare militară”

    14 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angajat fără licitații și avansat la 19 ani: cum explică Ministerul Culturii cazul lui Bogdan Zgherea

    14 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.