Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » BCS și-a anunțat poziția față de Adunarea Națională din 21 mai
    POLITICĂ

    BCS și-a anunțat poziția față de Adunarea Națională din 21 mai

    16 mai 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Blocul Comuniștilor și Socialiștilor și-a anunțat poziția față de Adunarea Națională „Moldova Europeană” din 21 mai 2023.

    Potrivit unui comunicat, BCS nu va participa la eveniment și îl consideră o acțiune de PR ce va diviza societatea, transmite Știri.md.

    „Timp de doi ani, președintele Maia Sandu, majoritatea parlamentară PAS și Guvernul țării au demonstrat o incompetență totală, lipsă de profesionalism și incapacitate de a conduce țara. În locul promisiunii de a dezvolta țara ca stat european, democratic și de drept, asistăm la o catastrofă în economie și politică socială, la numeroase fapte de sfidare a Constituției țării, cenzură în mass-media, creșterea corupției, abuzuri din partea Poliției.

    În încercarea de a-și salva ratingurile în scădere, regimul Sandu a anunțat organizarea pe 21 mai, în centrul Chișinăului, pe bani publici, a unei acțiuni grandioase de PR numită „Miting pentru Europa”, cu implicarea obligatorie a funcționarilor publici și a angajaților din sfera bugetară. Astfel, autoritățile încearcă să ofere curatorilor occidentali o imagine falsă despre sprijinul plenar al integrării europene de către cetățenii moldoveni.

    Este și mai absurd să organizezi asemenea evenimente ce divizează societatea în situația stării de urgență, când pericolul provocărilor crește.

    Blocul Comuniștilor și Socialiștilor declară că nu va participa la acțiunea de PR a Maiei Sandu și a Partidului PAS pe 21 mai curent. Facem apel la toți cetățenii să boicoteze acest eveniment, inclusiv din motive de securitate”, se arată în comunicat.

    Pe 10 aprilie 2023, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a lansat inițiativa de a convoca Adunarea Națională a cetățenilor. Evenimentul va avea loc pe 21 mai, în Piața Marii Adunări Naționale.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban, în SUA: O agendă plină avem, întrevederi oficiale, inclusiv cu reprezentanții conducerii statului, mediului de afaceri, organizațiilor neguvernamentale, pentru a putea prelua cele mai bune practici
    Next Article Scandal de CORUPȚIE în Ucraina. Preşedintele Curţii Supreme, reţinut pentru mită

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Proiect amplu la Ciocana: Drum nou, piste pentru bicicliști și infrastructură modernizată pe bulevardul Mircea cel Bătrân

    4 august 2026

    Primarul din Pepeni, vizat de noi acuzații privind comportamentul față de presă

    4 august 2026

    Guvernarea de la Chișinău, acuzată de presiuni asupra mediului de afaceri

    3 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Petr Vlah: Cea mai bună soluţie – un nou dialog, în cadrul căruia să fie examinată atât „oferta” Chişinăului, cât şi „contra oferta” Comratului

    4 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Biserică veche de peste 300 de ani, mistuită de flăcări după un atac cu drone în Herson

    4 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Nicolae Margarint acuză reforma „Restart” că transferă responsabilități către stat, dar lasă cheltuielile pe umerii autorităților locale

    4 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primăria Chișinău a simulat situații de criză: Apa ar urma să fie asigurată din surse alternative

    4 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Mihail Popșoi: Moldova nu mai depinde de piața rusă, două treimi din exporturi merg în UE

    4 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.