Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă »  BCS se îndoiește de îndeplinirea criteriilor pentru aderarea Moldovei la UE până în 2030
    POLITICĂ

     BCS se îndoiește de îndeplinirea criteriilor pentru aderarea Moldovei la UE până în 2030

    1 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email


    Blocul Comuniștilor și Socialiștilor (BCS) din opoziție își exprimă îngrijorarea față de capacitatea actualei guvernări de a îndeplini criteriile necesare pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană până în anul 2030. Grigorie Novac, deputat al PSRM, a declarat această poziție în cadrul unei întâlniri cu delegația președinților comisiilor pentru afaceri externe ale țărilor baltice și nord-europene (NB8), aflată în vizită în Moldova.

    Potrivit unei comunicări a Serviciului de presă al PSRM, la discuțiile referitoare la securitatea regională, alegerile parlamentare viitoare, situația din Găgăuzia și regiunea transnistreană, precum și perspectivele de aderare la UE, au participat și alți membri ai fracțiunii parlamentare a BCS, precum Vladimir Odnostalco, Tatiana Cunețchi, Alla Darovannaia și Inga Sibova.

    Grigorie Novac a subliniat că rapoartele OSCE privind alegerile din 2023 și 2024 conțin critici, însă „tendințele negative persistă”, referindu-se la neregulile din procesul electoral. Deputatul a adus în discuție faptul că Comisia Electorală Centrală (CEC) ar trebui să fie un organism independent și depolitizat, în contextul în care opoziția extraparlamentară nu are acces la mass-media, iar 16 canale TV au fost închise. În acest sens, Novac a întrebat: „Despre ce fel de alegeri libere putem vorbi în aceste condiții?”

    În plus, acesta a condamnat utilizarea resurselor administrative de către guvern pentru scopuri electorale, ceea ce ar putea afecta transparența și corectitudinea alegerilor.

    De asemenea, Grigorie Novac a criticat guvernul pentru gestionarea ineficientă a crizei gazelor din Transnistria și a ridicat întrebări legate de reforma judiciară, subliniind că aceasta ridică probleme serioase în procesul de integrare europeană. Deputatul a menționat că în contextul unui conflict înghețat și al tensiunilor în relațiile cu autonomia găgăuză, integrarea europeană pare un obiectiv greu de realizat.

    Astfel, BCS se arată sceptic cu privire la capacitatea actualei guvernări de a îndeplini condițiile necesare pentru aderarea Moldovei la Uniunea Europeană până în 2030.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGaik Vartanian propune organizarea alegerilor parlamentare pe 27 iulie
    Next Article Revoltă la Bozieni. Localnicii cer apă, dar nu vor să renunțe la vinoduct 

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Statul a încasat milioane din carburanți, dar agricultorii rămân în incertitudine, susține opoziția

    8 aprilie 2026

    Dispută politică în jurul „Prima Casă”: Tinerii MAN cer reluarea programului

    8 aprilie 2026

    Victor Chirilă și-a prezentat scrisorile de acreditare la Kiev: discuții privind cooperarea Moldova–Ucraina

    8 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Republica Moldova și Irlanda au semnat un acord privind recunoașterea permiselor de conducere

    8 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    J.D. Vance: Disputele teritoriale dintre Rusia și Ucraina sunt „de amploare redusă” în contextul pierderilor umane

    8 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Oficial ucrainean: Rusia ar analiza crearea unei „zone-tampon” la granița cu Transnistria

    8 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Marina Tauber denunță un „abuz judiciar” la Curtea de Apel: „Comanda politică este deasupra legii”

    8 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Autoritățile lansează reformă amplă: bani pentru primăriile care se comasează

    8 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.