Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Batrîncea: Trădători de țară sunt exponenții actualei conduceri de la Chișinău, care au mai multe cetățenii, dar nu Igor Dodon cu o singură cetățenie
    POLITICĂ

    Batrîncea: Trădători de țară sunt exponenții actualei conduceri de la Chișinău, care au mai multe cetățenii, dar nu Igor Dodon cu o singură cetățenie

    26 mai 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Trădători de țară sunt exponenții actualei conduceri de la Chișinău, care au mai multe cetățenii, dar nu Igor Dodon cu o singură cetățenie, cea a Republicii Moldova. Declarația a fost făcută de Secretarul executiv al PSRM, Vlad Batrîncea, la protestul organizat în fața Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, unde este examinată cererea procurorilor de a-l plasa în arest preventiv pe fostul președinte al țării.

    ”Domnul Dodon este patriotul Republicii Moldova. Toată viața luptă pentru consolidarea statului nostru, suveranității, apără integritatea țării. Domnul Dodon are o singură cetățenie, iar cetățenii aceștia cu trei-patru cetățenii îl numesc trădător de țară. Cine este trădător? Acel care are un singur pașaport, ori cetățenii statului străin cu trei pașapoarte?”, a declarat Batrîncea.
    ”Chiar și în politică trebuie să existe omenie și reguli, ei nu au omenie. Ei sunt gata să lupte folosind cele mai primitive și criminale metode. Dau indicații ilegale. Încalcă Constituția. Fostul președinte al țării Igor Dodon este victima unei comenzi politice și el trebuie eliberat necondiționat”, a continuat Secretarul executiv al PSRM.
    Amintim, președintele țării Maia Sandu, premierul Natalia Gavrilița, dar și mai mulți miniștri sunt cetățeni ai României.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSpînu susține că tariful la gaz trebuie majorat: Tariful care este acum nu acoperă costul gazului pe care-l achiziționăm
    Next Article Parlamentul a ridicat imunitatea deputatului Ilan Șor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alain Orsoni, fostul președinte al clubului francez Ajaccio, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale

    13 ianuarie 2026

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Primăria Chișinău lansează consultări publice pentru Planul municipal de prevenire și combatere a consumului de droguri

    20 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Președintele Bulgariei, Rumen Radev, demisionează

    20 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Premierul Republicii Moldova participă la Forumul Economic Mondial de la Davos

    20 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Pînzari, Cojocaru și Damir, condamnați la închisoare în dosarul angajărilor fictive

    20 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Igor Dodon a marcat Boboteaza prin scăldatul în ape reci, în Rusia

    19 ianuarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.