Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Batrîncea, către majoritatea parlamentară: În cei 30 de ani de independență, țara a fost furată de dreapta politică
    POLITICĂ

    Batrîncea, către majoritatea parlamentară: În cei 30 de ani de independență, țara a fost furată de dreapta politică

    18 noiembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Deputatul PSRM, vicepreședintele Parlamentului, Vlad Batrîncea, a chemat majoritatea PAS să renunțe la „discursuri sterile”, despre „cum s-a furat țara în cei 30 de ani” și să colaboreze cu opoziția parlamentară pentru a îmbunătăți proiectele de legi, în special cele care vizează ajutorul pentru cetățeni. Declarațiile au fost făcute în plenul Parlamentului, acolo unde s-a dezbătut proiectul privind oferirea compensațiilor pentru gaz.

    „Cetățenii ne întreabă de ce nu oferim expertiză, nu lucrăm împreună cu majoritatea. Este foarte greu să lucrăm împreună, când ignorați orice inițiativă. Vă privește pe voi, cât de democratici sunteți. Dar tot spuneți că Republica Moldova a fost furată în ultimi 30 de ani. Dar cine a furat-o? Dreapta politică! Cine în anii 90 era șef pe privatizarea bunurilor publice? Vlad Filat, cel care v-a fondat, tatăl politic al actualei președinte. Să vă aduc aminte de scandalul din 2014, că PLDM era finanțat de persoana care a furat banii din 3 bănci? Voi sunteți atenți în discursuri publice, la voi au dispărut multe numi din discursuri. De ce? Pentru că negociatorul cu Gazprom a fost șef pe tineret la PLDM? Sau autorul proiectelor de legi a fost consilierul lui Filat? Să vă zic structura datoriilor pe care le are Moldovagaz? Din 500 de milioane, datoria de peste 400 milioane de dolari s-a format în anii 2010-2015. Cine era atunci la guvernare? Am avut Cale Ferată profitabilă. Cine a distrus-o? Cine a luat faimoasa decizie de a concesiona Aeroportul? Și azi ne dați lecții. Noi am protestat cu colegii, când ați fost la Guvern, iar voi erați nacealnici… Tot vorbiți de sacoșă, știm bine că miniștrii din Guvernul Filat primeau plicuri”, a declarat Batrîncea.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleA fost desemnat procurorul care va investiga acțiunile lui Alexandr Stoianoglo în dosarul expulzării profesorilor turci
    Next Article Statul va compensa parțial cheltuielile cetățenilor pentru consumul gazului natural și energiei termice

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Grădiniță nouă în Brăila, construită cu investiții de aproape 12 milioane de lei

    24 august 2026

    Vasile Tofan vrea dublarea comerțului dintre Moldova și Turcia: „Să ajungem la 2 miliarde de dolari”

    24 august 2026

    Găgăuzia cere Parlamentului să nu grăbească schimbarea regulilor pentru alegerile din autonomie

    21 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Grădiniță nouă în Brăila, construită cu investiții de aproape 12 milioane de lei

    24 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Parlamentul a aprobat aderarea Moldovei la Convenția privind hotărârile judecătorești străine

    24 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Deputat MAN: Reforma administrativ-teritorială începe cu „cifre frumoase” și un buget de 170 de milioane

    24 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Rusia amenință cu noi atacuri după ce Marea Britanie anunță sprijin pentru producția ucraineană de rachete

    24 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Primăria amenajează o parcare de captură pe Calea Orheiului pentru a reduce traficul din capitală

    24 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}