Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Azerbaidjanul și Armenia au convenit asupra încetării focului
    GEOPOLITICA

    Azerbaidjanul și Armenia au convenit asupra încetării focului

    13 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Azerbaidjanul și Armenia au convenit asupra unei încetări a focului, marți, 13 septembrie, de la ora locală 09:00, a informat presa azeră, scrie REUTERS.

    Armenia și Azerbaidjan au anunțat confruntări de amploare la graniță, soldate cu moartea unor soldați azeri, în cea mai recentă izbucnire de violență între cele două țări.

    Noaptea trecută, Azerbaidjanul a lansat un bombardament intensiv, cu artilerie și arme de foc de calibru mare, împotriva pozițiilor militare armene”, a informat Ministerul armean al Apărării într-un comunicat precizând că Azerbaidjanul a folosit și drone.

    La rândul său, Ministerul azer al Apărării a acuzat Armenia de ”acte subversive pe scară largă” în apropierea localităților de la graniță, adăugând că pozițiile armatei sale ”au fost atacate, inclusiv cu mortiere de tranșee”.

    Schimburi frecvente de focuri de armă au fost raportate de-a lungul graniței comune de la sfârșitul războiului din 2020 dintre Erevan și Baku din cauza regiunii disputate Nagorno-Karabah.
    Cele două țări vecine au purtat două războaie – în anii 1990 și în 2020 – în regiunea Nagorno-Karabah, o enclavă azeră populată de armeni.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu: Sunt tentative din partea Guvernului de a revizui formula de calcul a prețului la gaz
    Next Article Natalia Gavrilița va participa la Forumul „Moldova – Romania: Capital Bridges” de la București

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Georgia acuză Ucraina că s-a opus integrării sale în UE prin diverse mijloace

    6 noiembrie 2025

    Kremlinul ia în calcul reluarea testelor nucleare după mai bine de trei decenii

    6 noiembrie 2025

    Putin extinde mobilizarea: rezerviști chemați și în timp de pace

    5 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    „Găgăuzia nu mai este sub influența mea — statul central în Republica Moldova pentru a asigura gestionarea regiunii în conformitate cu legislația.

    6 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Angela Grămadă: Rusia se teme de modelul occidental de dezvoltare

    6 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Boțan: „Victoria Moldovei va fi când vom fi membri UE”

    6 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    UE lansează program de finanțare pentru colaborarea Moldova‑Ucraina în dezvoltare locală și economică

    6 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Nick Pietrowicz reconfirmă sprijinul SUA pentru Republica Moldova

    6 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.