Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Avionul premierului neozeelandez, defectat în drum spre Japonia
    GEOPOLITICA

    Avionul premierului neozeelandez, defectat în drum spre Japonia

    17 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Avionul forțelor de apărare neozeelandeze care îl transporta pe premierul neozeelandez Christopher Luxon în Japonia s-a defectat duminică, obligându-l pe prim-ministru să-și continue drumul cu un zbor comercial, a confirmat luni biroul acestuia.

    Christopher Luxon urmează să petreacă patru zile în Japonia, unde se așteaptă să se întâlnească cu premierul japonez Fumio Kishida și să promoveze afacerile din Noua Zeelandă.

    Presa neozeelandeză a relatat că aeronava Boeing 757 s-a defectat în timpul unei opriri pentru realimentare în Papua Noua Guinee, lăsând delegația de afaceri și jurnaliștii blocați în Port Moresby, în timp ce Luxon a luat un zbor comercial spre Japonia.

    Cele două avioane 757 pe care le dețin Forțele de Apărare ale Noii Zeelande au mai mult de 30 de ani, iar vârsta lor le-a făcut din ce în ce mai puțin fiabile. 

    Ministrul neozeelandez al apărării, Judith Collins, a declarat luni la postul de radio Newstalk ZB că problemele constante ale zborurilor au fost „jenante” și că ministerul are în vedere ca Luxon și delegația sa să zboare de acum înainte cu zboruri comerciale. 

    Echipamentele îmbătrânite și menținerea unui număr suficient de personal sunt principalele probleme cu care se confruntă Forțele de apărare ale Noii Zeelande. Guvernul a declarat că ar dori să cheltuiască mai mult pentru apărare, dar în același timp încearcă să reducă cheltuielile, deoarece țara se confruntă cu dificultăți economice.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMesaj de sprijin pentru ansamblul „Joc” din partea președintei „Platforma Moldova”, Irina Vlah
    Next Article Jake Sullivan critică oferta de pace a Rusiei: Sfidează Carta ONU și bunul simț

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    China suspendă exporturile de benzină și motorină din cauza crizei din Golful Persic

    5 martie 2026

    Italia va trimite sprijin pentru apărarea aeriană în țările din Golf, în contextul tensiunilor cu Iranul

    5 martie 2026

    Scandal de deturnare a combustibilului militar în Ucraina: oficiali anchetați pentru pierderi de milioane

    5 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Opoziția parlamentară contestă la Curtea Constituțională modificările privind Comisia de Evaluare a Procurorilor

    5 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    China suspendă exporturile de benzină și motorină din cauza crizei din Golful Persic

    5 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Rânduri la benzinării și îngrijorare pentru fermieri: MAN cere răspunsuri în Parlament

    5 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Italia va trimite sprijin pentru apărarea aeriană în țările din Golf, în contextul tensiunilor cu Iranul

    5 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Eveniment despre mobilitatea urbană la Chișinău, perturbat după intervenția consilierilor PAS

    5 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.