Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Avertizare: Republica Moldova, următoarea țintă a lui Vladimir Putin
    GEOPOLITICA

    Avertizare: Republica Moldova, următoarea țintă a lui Vladimir Putin

    26 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Republica Moldova ar putea fi următoarea țintă a lui Vladimir Putin, mai ales că în regiunea separatistă transnistreană se află aproximativ 1 500 de soldați ruși, avertizează generalul american în rezervă David Petraeus.

    „Nu e nicio îndoială că Putin nu se va opri în Ucraina. Întrebarea este cât timp i-ar lua să-și regrupeze forțele (militare) pentru a le desfășura în altă parte? În mod sigur, R. Moldova va fi în vizor. La urma urmei, acolo încă sunt vreo 1 500 de soldați ruși în acea fâșie de teren, Transnistria, în R. Moldova”, a declarat David Petraeus, fost director al CIA, în cadrul unui interviu pentru CNN, citat de presa din România.

    În opinia acestuia, Putin nu stă cu ochii doar pe Republica Moldova. Liderul de la Kremlin își concentrează atenția și asupra statelor baltice, a căror existență îi deranjează.

    „Obiectivul său a fost dintotdeauna refacerea a cât mai mult din fosta Uniune Sovietică ori poate chiar din fostul Imperiu Țarist, cu el (n.r. – Vladimir Putin) pe post de țar”, a afirmat David Petraeus.

    Totodată, fiind întrebat „cine va câștiga războiul din Ucraina?”, generalul american în rezervă a răspuns: „Nu sunt sigur, oricare dintre părți poate câștiga războiul”.

    „În mod evident, rușii au obținut victorii progresive, iar acum au inițiativa”, a remarcat acesta. El a mai precizat că forțele Moscovei „distrug” totul în cale cu artileria, apoi atacă în valuri, fără a ține cont de numărul uriaș de victime.

    „Vladimir Putin nu pare să fie preocupat de aceste pierderi și încă mizează pe faptul că poate continua prin recrutarea de noi soldați”, a încheiat David Petraeus.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAutoritățile moldovene își afirmă autoritatea asupra Transnistriei
    Next Article Bilanț tragic: Zelenski dezvăluie câți soldați ucraineni au fost uciși în războiul lansat de Rusia

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Directorul OMV respinge acuzațiile: „Nu profităm de pe urma crizei din Orientul Mijlociu”

    16 martie 2026

    Alegeri cu prezență record în Coreea de Nord: legislativul aprobat de guvern

    16 martie 2026

    Tensiuni la Moscova: consilierii lui Macron, respinși de Kremlin în discuțiile despre negocierile de pace

    16 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul, din detenție: Comitetul Executiv al Găgăuziei trebuie să apere competențele regiunii

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primarul Chișinăului a verificat Stația de Captare Vadul lui Vodă: calitatea apei este bună

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Rusia nu permite aliaților europeni să medieze pacea din Ucraina

    16 martie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Mircea Surdu câștigă un proces împotriva Teleradio-Moldova: sancțiune disciplinară anulată

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mitinguri paralele la Budapesta: Viktor Orbán și Péter Magyar își mobilizează susținătorii înaintea alegerilor

    16 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.